LUMEA PARIURILOR SPORTIVE - Miza pe meciurile din cupe

0

In asteptarea meciurilor din Champions League, cele care faceau din ziua de marti una foarte interesanta pentru pariori, trebuie sa ne indreptam atentia spre ligile secunde ale unor campionate, precum

In asteptarea meciurilor din Champions League, cele care faceau din ziua de marti una foarte interesanta pentru pariori, trebuie sa ne indreptam atentia spre ligile secunde ale unor campionate, precum cele din Franta sau Anglia, precum si spre meciurile din cupe. Oferta Loteriei Romane pentru ziua de astazi este una bogata, cu 22 de meciuri, unele dintre ele foarte interesante si cu cote apetisante. O atentie sporita merita, astazi, asa cum am mai spus, meciurile din cupe, mai ales ca, la prima vedere, ele au castigatori siguri. In Spania, la numai cateva zile dupa ce a eliminat pe Real Madrid din Cupa Regelui, dupa un 0-0 acasa si un 1-1 pe "Santiago Bernabeu", Valladolid se duce in Tara Bascilor pentru a intalni pe Bilbao. Avertizati de forta echipei din divizia secunda, cei de la Bilbao vor trata cu foarte mare atentie acest meci si este greu de crezut ca vor avea parte de vreo surpriza, mai ales ca in acest moment trec printr-o perioada fasta, iar acasa sunt foarte greu de invins. Un alt meci interesant, tot din cupa, este cel dintre Nacional Medeira si Boavista, in Portugalia. Formatia oaspete se afla in acest moment intr-o forma buna, a castigat patru din ultimele sase meciuri jucate si, in urma cu trei zile, in campionat, a castigat cu 2-0 tocmai pe terenul celor de la Nacional. La prima vedere, acesta ar fi un meci usor pentru Boavista, dar jocul de acum cateva zile a avut un istoric aparte. Partida a fost foarte echilibrata pana la pauza, terminata la egalitate, 0-0, diferenta fiind facuta in repriza a doua de eliminarea unui jucator al gazdelor. Acesta a primit cel de-al doilea cartonas galben si, automat, pe cel rosu in minutul 47, lasandu-si echipa in inferioritate numerica. Abia in aceste conditii a reusit Boavista sa inscrie cele doua goluri. Date fiind aceste informatii, cel mai probabil e ca si meciul de diseara sa fie echilibrat, drept pentru care un X la pauza este o alegere inspirata. Din toate meciurile de astazi, cel mai sigur pare, la prima vedere, cel in care Anderlecht intalneste, in deplasare, pe Mons, echipa la care tocmai s-a transferat ex-craioveanul Njock. Implicata in lupta pentru titlul de campioana, Anderlecht a facut cativa pasi gresiti in ultima vreme si este clar ca nu-si mai permite sa cedeze puncte. Mai ales ca Mons nu s-a indepartat prea mult de zona retrogradarii, iar jocu-i nu a cunoscut o imbunatatire evidenta. In fine, un al patrulea meci care merita o atentie aparte este cel din prima liga scotiana, in care se intalnesc Livingston si Hearts. Aflate pe ultimul loc in clasament, gazdele nu reusesc sa indeparteze imaginea sumbra a diviziei secunde. Hearts, in schimb, echipa cu un drum interesant in Cupa UEFA in actuala editie, a prins gustul cupelor europene si are nevoie de toate punctele usor de obtinut pentru a se mentine in apropierea podiumului. Desi se anunta dificil pentru cei de la Hearts, ei nu ar trebui sa aiba mari probleme in a castiga acest joc, mai ales ca ultimele rezultate inregistrate acasa de Livingston (0-2 cu Hibernian si 1-4 cu Inverness) arata o echipa-gazda in degringolada.