LPS Aripi Piteşti a câştigat Supercupa Hagi-Danone 2010

0

LPS Aripi Piteşti a câştigat Supercupa Hagi-Danone 2010, după ce a învins, în finala de la Constanţa, cu scorul de 3-1, LPS Banatul.

Echipa din Piteşti va reprezenta România la Wold Cup Danone - Cupa Mondială rezervată copiilor - care se va desfăşura în 24 septembrie - 3 octombrie, în Africa de Sud şi la care vor participa 40 de reprezentative. LPS Banatul s-a calificat în finala Supercupei Hagi-Danone, după ce a învins, luni, în finala şcolilor, cu scorul de 6-5, în urma executării loviturilor de departajare, formaţia Mircea Eliade. De partea cealaltă, LPS Aripi Piteşti a trecut, în finala cluburilor, cu scorul de 1-0, de echipa Ceahlăul Piatra Neamţ, într-o partidă disputată pe durata a două reprize de 25 de minute.

În cadrul Cupei Hagi-Danone 2010 au participat 278 de echipe (aproximtaiv 4.000 de jucători), care s-au întrecut în 331 de meciuri.

Medaliile câştigătorilor finalei de marţi au fost oferite de Gheorghe Hagi.