Juventus, ingenuncheata de un fundas

0

"In unele momente am jucat bine, dar a venit acel gol fantastic al lui Helguera, iar acest lucru a facut diferenta", a comentat antrenorul italienilor, Fabio Capello, infrangerea in fata Realului

Real Madrid a invins cu scorul de 1-0 pe italienii de la Juventus si a devenit favorita la calificarea in faza sferturilor de finala ale Ligii Campionilor. Spaniolii au preluat conducerea pe tabela de marcaj in minutul 31, cand fundasul Ivan Helguera a reluat in poarta centrarea venita de la Beckham. Chiar daca, pana la finalul partidei, Real Madrid a mai avut cateva ocazii importante de a marca, Buffon si apararea juventina si-au facut datoria si au limitat proportiile scorului. Asa cum se astepta toata lumea, tehnicianul Luxemburgo l-a readus in prima formatie pe Ronaldo, locul acestuia pe banca de rezerve fiind luat de catre Owen. Iar aceasta mutare s-a vazut si pe teren, pentru ca Real Madrid a avut o forta ofensiva impresionanta, alaturi de brazilian jucand Raul. Acesta din urma a ratat o uriasa sansa de a marca, mingea trimisa de atacant lovind transversala, spre finalul primei reprize. Repriza a doua s-a desfasurat in acelasi registru tactic ca si prima, cu Real in atac si Juventus in aparare, Raul Bravo, Figo, Raul sau Zidane ratand sansa de a mari avantajul de pe tabela de marcaj. Acest lucru era sa-i coste pe "galactici", pentru ca in minutul 62, Olivera l-a fortat pe Casillas sa faca o parada magistrala pentru a evita golul. Scorul final, 1-0, dar si maniera de joc a Realului ii transforma pe acestia in favoriti la calificarea in fazele urmatoare ale Ligii Campionilor. "Scorul de 1-0 nu este bun pentru noi, mai bun ar fi fost un 2-1", a spus Buffon, care a fost contrat insa de Fabio Capello. "Nu este un rezultat prost, chiar daca e vorba de o infrangere. In unele momente am jucat bine, dar a venit acel gol fantastic al lui Helguera, iar acest lucru a facut diferenta", a comentat antrenorul italienilor. Intr-o alta partida din Liga Campionilor, Bayern MUnchen a invins, fara drept de apel, pe Arsenal, scor 3-1. "Am facut cel mai prost meci al nostru din Liga Campionilor. La acest scor, inca mai pastram sanse de calificare, dar trebuie sa jucam altceva. Nu era imposibil sa-i batem pe nemti, pentru ca nu au jucat extraordinar. Dar au fost mai eficienti si mai disciplinati decat noi si au marcat de fiecare data cand au avut ocazia. Astept mai mult de la formatia mea. Liga Campionilor este foarte importanta pentru mine", a declarat antrenorul englezilor, Arsene Wenger. Internationalul peruvian Claudio Pizzaro a fost eroul meciului, marcand de doua ori, in timp ce Salihamidzic a punctat pentru golul trei, iar Ashley Cole a inscris golul de onoare a lui Arsenal. Celelalte rezultate inregistrate in Liga Campionilor au fost: Liverpool - Bayer Leverkusen 3-1; PSV - Monaco 1-0. Meciurile-retur sunt programate pe 8 martie.