Juventus galactic

0

"Suntem raniti pentru ca am crezut ca putem sa-i eliminam. Ar trebui sa uitam cat mai repede acest meci", a declarat Ronaldo, atacantul Realului

Dupa ce marti seara Barcelona a fost eliminata din Liga Campionilor de catre Chelsea, miercuri seara a venit randul "galacticilor" de la Real Madrid sa-si ia ramas bun de la cea mai puternica competitie fotbalistica europeana. Juventus Torino a invins cu scorul de 2-0, dupa prelungiri, pe Real Madrid si va juca in sferturile Ligii Campionilor. Dupa ce castigasera meciul tur cu 1-0, Real Madrid a venit la Torino cu scopul sa apere avantajul luat in prima mansa, faza ofensiva fiind lasata numai in seama lui Ronaldo si a lui Raul. Capello, in schimb, a inceput cu trei atacanti, Del Piero, Zlatan Ibrahimovic si Marcelo Zalayeta pentru a pune presiune pe apararea ibericilor. Pana la urma, tactica italienilor au dat roade pentru ca, in minutul 75, Trezequet reuseste sa marcheze si sa egaleze situatia. Prelungirile au mai adus un gol in partea lui Casilas, autor fiind Zalayeta, care marcheaza in minutul 116 si astfel Juventus isi continua aventura in Europa. "Sunt suparat pentru ca am fost eliminati dintr-o competitie importanta. Dupa ce italienii au marcat al doilea gol, nu am mai avut timp sa reactionam. In timpul celor 90 de minute am avut ocazii sa marcam, dar nu am reusit sa le fructificam in timp ce ei au marcat la singurele ocazii pe care le-au avut. Acum trebuie sa ne gandim la campionat si, chiar daca Barcelona are un mic avantaj, sunt convins ca putem sa ii depasim", a spus antrenorul "galacticilor", Vanderlei Luxembourg. Cel mai afectat de aceasta infrangere parea Ronaldo care isi dorea sa uite cat mai repede partida cu Juventus. "Suntem raniti pentru ca am crezut ca putem sa-i eliminam. Era foarte important sa marcam, dar nu am stiut sa profitam de ocaziile avute. Ar trebui sa uitam cat mai repede acest meci. Si eu am avut cateva ocazii de gol, nu am reusit sa dau gol. Dar, mai important, este faptul ca nu am avut pe nimeni langa mine in atac, iar acest lucru trebuie rezovat urgent de antrenor", si-a varsat naduful artacantul brazilian. Adevaratul erou al serii nu a fost Trezequest sau Zalayeta, ci antrenorul Capello care si-a asezat foarte bine elevii in teren. "Juventus a jucat cu multa inteligenta. Am facut o partida buna, astfel ca am meritat victoria. Stiam ca Realul este periculoasa pe atac asa ca le-am anihilat principalele piese, Ronaldo si Zidane. In aceste conditii, ei nu au avut decat o singura sansa de a marca. Sunt fericit ca am invins, dar mai ales ca nu i-am lasat pe adversari sa-si faca jocul obisnuit", a afirmat tehnicianul italian. In celelalte partide ale serii s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Bayer Leverkusen - Liverpool 1-3; Monaco - PSV 0-2 si Arsenal - Bayern Munchen 1-0. Liverpool, PSV si Bayern Munchen s-au calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor.