Juventus si Manchester United isi joaca astazi ultima sansa de calificare

0

Dupa ce a castigat in urma unui autogol, meciul tur cu VFB Stuttgart, echipa lui Adrian Mutu, Chelsea Londra, are nevoie doar de un egal pentru a ajunge in "sferturi"

Astazi au loc primele patru meciuri ale mansei a doua a optimilor de finala ale Ligii Campionilor. Chelsea Londra, echipa singurului roman care evolueaza in aceasta competitie, Adrian Mutu, va intalni pe germanii de la VFB Stuttgart. Trupa antrenata de Claudio Ranieri se afla la adapostul victoriei la limita din tur, avand prima sansa la calificarea in "sferturile" competitiei. Ambele combatante vor putea alinia cele mai bune garnituri, londonezii fiind favorizati de zilele de pauza prilejuite de desfasurarea Cupei Angliei in week-end-ul trecut. Desi de afla cu un pas in sferturile celei mai puternice competitii inter-cluburi din lume, patronul Roman Abramovici se gandeste neincetat la noi achizitii. Astfel, magnatul rus este interesat, mai nou, de transferarea atacantului lui Ajax Amsterdam, Rafael Van der Vaart. Abramovici ar fi dispus sa plateasca pentru internationalul olandez, in varsta de 21 de ani, suma de 35 de milioane de euro. De asemenea, exista zvonuri conform carora Abramovici ar fi pus ochii pe vedeta lui Real Madrid, David Beckham, care, insa, a refuzat politicos, spunand ca nu ia in calcul oferte sub 200 de milioane de dolari. Tot in aceasta seara, campioana Italiei, Juventus, are misiunea de a intoarce soarta calificarii in fata lui Deportivo La Coruna, dupa ce spaniolii s-au impus in tur cu scorul de 1-0. Antrenorul torinezilor, Marcelo Lippi, se confrunta cu numeroase absente, Zambrotta, Iuliano, Birindelli sau Trezeguet fiind accidentati, iar veteranul Antonio Conte ispasind o etapa de suspendare pentru cumul de cartonase. La Manchester, trupa lui Alex Ferguson va da replica campioanei Portugaliei, FC Porto. Englezii, care au pierdut prima mansa cu scorul de 1-2, nu pot conta pe omul-cheie de la mijlocul terenului, irlandezul Roy Keane, suspendat dupa ce l-a calcat pe Vitor Baia in intalnirea de acum doua saptamani. Mult mai linistiti stau francezii de la Olympique Lyon, care, la fel ca Chelsea, joaca pe teren propriu, cu Real Sociedad dupa ce au castigat meciul tur cu 1-0.