Justin Gatlin, noul campion mondial la 100 de metri

0

Atletul american Justin Gatlin s-a impus in cursa de 100 de metri de la Campionatele Mondiale de Atletism de la Helsinki cu timpul de 9 secunde si 88 de sutimi. Pe pozitiile urmatoare s-au clasat

Atletul american Justin Gatlin s-a impus in cursa de 100 de metri de la Campionatele Mondiale de Atletism de la Helsinki cu timpul de 9 secunde si 88 de sutimi. Pe pozitiile urmatoare s-au clasat Francis Obikwellu (Portugalia, 10,07), Dwight Thomas (Jamaica, 10,09), Leonard Scott (SUA, 10,13), Marc Burns (Trinidad Tobago, 10,14) si Abdul Aziz Zakari (Ghana, 10,20). Timpul scos de Gatlin nu l-a impresionat pe jamaicanul Asafa Powell, atletul care este detinatorul recordului mondial (9,77), care a declarat ca ar fi putut castiga cursa de la Helsinki. "De ce? Pentru ca am incredere in mine. Sunt foarte fericit ca detin inca recordul mondial", a spus Powell care s-a declarat totusi multumit de cursa. "A fost o cursa superba, cu un timp foarte bun pentru Gatlin. Timpul sau de reactie nu a fost foarte bun, dar finalul cursei a fost fantastic. Il felicit pe el, dar si pe ceilalti sapte finalisti", a declarat Powell, care nu poate participa la Mondiale din cauza unei accidentari la coapsa dreapta. O alta performera a primelor zile de concurs la Helsinki este atleta suedeza Carolina Kluft, castigatoarea probei de heptatlon, cu un total de 6887 puncte. Sportiva suedeza a fost urmata de frantuzoaica Eunice Barber (6824 puncte) si de atleta ghaneza Margaret Simpson (6375 puncte). In varsta de 22 de ani, Kluft a mai obtinut, de-a lungul carierei, un titlu european (2002) si o medalie de aur la Jocurile Olimpice din 2004.