Jucam semifinala cu Ungaria

0

Romania a obtinut a opta victorie consecutiva la Campionatul Mondial feminin de handbal, de la Sankt Petersburg (Rusia), ultima sa victima fiind Danemarca, detinatoarea titlului olimpic, pe care a

Romania a obtinut a opta victorie consecutiva la Campionatul Mondial feminin de handbal, de la Sankt Petersburg (Rusia), ultima sa victima fiind Danemarca, detinatoarea titlului olimpic, pe care a invins-o cu scorul de 33-29 (16-13). Inaintea acestui joc, ambele formatii erau deja calificate in semifinale, miza partidei fiind doar stabilirea ordinii in fruntea grupei principale II. Danezele, desi le-au menajat pe Katrine Fruelund si pe Lousie Mortensen, au inceput in forta, conducand ostilitatile in teren pana in minutul 25 (scor 11-10), ajutate, e drept, si de cateva decizii anapoda ale celor doua arbitre din Serbia. Din acel moment, Valentina Elisei, Roxana Gatzel si Steluta Luca si-au dat drumul la joc, sustinute si de interventiile tot mai sigure intre buturi ale Luminitei Hutupan, astfel ca la pauza scorul era 16-13 pentru Romania. In repriza secunda, danezele au avut o tresarire de orgoliu, reusind sa echilibreze tabela (25-25 in minutul 52), dar finalul a apartinut tot romancelor. Trebuie remarcat travaliul Stelutei Luca, capitanul echipei, care, desi a acuzat dureri puternice la spate dupa meciul cu Germania si nu s-a putut antrena miercuri, si-a facut pe deplin datoria in ambele faze ale jocului. Pentru Romania au marcat Elisei (8 goluri), Gatzel (6), Luca (6), Galca (5), Maier (5), Gogarla (2) si Lecusanu (1). "Ne-a fost un pic teama de acel sentiment necontrolabil de satisfactie care apare dupa sapte jocuri castigate, dar fetele au reusit sa arate in teren ca de fapt tintesc mult mai sus. Sper sa reusim sa pastram unitatea echipei, dorinta de a juca si pofta de a invinge", a declarat, dupa meci, secundul Dumitru Musi. Pana la urma, atat romancele, cat si danezele au parasit terenul multumite, pentru ca in semifinalele de astazi vor avea adversarii pe care si-au dorit. Romania va intalni Ungaria (ora 14.30), iar Danemarca va infrunta Rusia (17.00). "Ungaria va fi mai proaspata decat noi, pentru ca si-a menajat doua piese de baza. Au cateva jucatoare foarte valoroase, dar nu cred ca sunt mai bune decat fetele noastre. Vom ajunge in finala", a anticipat antrenorul principal Gheorghe Tadici. Finalele sunt programate duminica, de la 13.30 (locurile 3-4) si 16.00 (locurile 1-2).