HC Dinamo - Oltchim 32-32/Galacticele în semifinalele Ligii Campionilor!

0

Handbalistele antrenate de Radu Voina şi-au asigurat prezenţa în semifinalele Ligii Campionilor, în urma egalului obţinut în Rusia. Vizitiu a marcat golul egalizator cu 20 de secunde înainte de final, iar la ultima fază, gazdele au trimis mingea în bară!

Finalul meciului a fost dramatic, cu Patricia Vizitiu înscriind golul egalizator când mai erau 30 de secunde de joc. Oltchim s-a apărat apoi eroic la nouă metri chiar cu preţul eliminării lui Neagu, cu trei secunde înainte de final. Rusoiacele au tras la poartă de la 10 metri, Ungureanu era bătută, dar bara a salvat Oltchimul de la înfrângere şi a declanşat bucuria vâlcencelor pentru calificarea în semifinalele Ligii Campionilor.

Vizitiu, cea mai bună marcatoare de la Oltchim, cu şapte goluri, mai egalase odată scorul după 31-30 pentru rusoaice în când mai era un minut de joc. Partida a fost extrem de echilibrată, înregistrându-se nu mai puţin de 17 egalităţi, iar niciuna dintre echipe nu a condus la mai mult de trei goluri diferenţă.

În următoarea etapă din grupă, penultima, în 14 martie, Oltchim va juca pe teren propriu, cu Hypo Viena, în timp ce o zi mai devreme, Viborg va întâlni acasă formaţia Dinamo Volgograd. Primele două clasate în fiecare din cele două grupe principale se vor califica în semifinalele Ligii Campionilor.

Marcatoare:
Dinamo – Kochetova 11 goluri, Levina 6, Makeeva 5, Khmyrova 5, Lambevska 3, Grebenkina 1, Avdekova 1.
Oltchim – Vizitiu 7 goluri, Puşcaşu 6, Manea 5, Maier 5, Neagu 5, Fiera 1, Luca 1, Beşe 1, Stanca 1.

Iată principalele secvenţe ale meciului:

Volgograd trimite în bară în ultimele secunde şi Oltchim este pentru al doilea an consecutiv în semifinalele Ligii Campionilor.

32-32 Vizitiu marchează pe contraatac!!!!! cu 30 de secunde înainte de final

31-31 Vizitiu are o nouă aruncare fabuloasă.

31-30 Maier înscrie din 7 metri

31-29 Defensivele au început să cedeze din ce în ce mai uşor

23-24 Mai sunt 15 minute până la final şi Oltchim este aproape de semifinalele Ligii Campionilor

22-24 Neagu se înalţă pe ambele picioare şi înscrie cel mai frumos gol al meciului!!!!!

22-22 Kochetova, copilul minune al handbaluui din Rusia, ia meciul pe cont propriu şi ajunge la cota 8

18-20 Vizitiu ne aduce pentru prima oară la două goluri avans

A ÎNCEPUT REPRIZA SECUNDĂ

15-15 Oana Manea egalează la ultima fază a primei reprize. OLTCHIM ESTE ÎN SEMIFINALE LA ACEST SCOR!!!!

13-13 Vizitiu trimite o bombă de la 10 metri cu o aruncare de la şold în stilul ei caracteristic!!!

12-11 Mai sunt de jucat 5 minute. Din păcate, Oltchim nu a valorificat deloc superiorităţile numerice din acest meci

RATARE a lui Maier în postura de 6-4 ce îi produce o grimasă de durere lui Radu Voina!!!

10-10 Oltchim egalează!!!! Jucăm cu 2 jucătoare în plus

8-5 Dinamo Volgograd are pentru prima dată 3 goluri avans. Ne aflăm la jumătatae primei reprize

3-3 Paradele Paulei Rădulescu ne cresc moralul şi Ramona Maier dă un gol de mare clasă la colţul scurt