Joacă de copii

0

Selecţionata de tineret a României a învins uşor, cu scorul de 3-0, reprezentativa similară a Irlandei de Nord într-o partidă contând pentru preliminariile Campionatului European din 2007.

Selecţionata de tineret a României a învins uşor, cu scorul de 3-0, reprezentativa similară a Irlandei de Nord într-o partidă contând pentru preliminariile Campionatului European din 2007. Elevii lui Emil Săndoi au pornit în trombă partida disputată pe stadionul din Urziceni, ratând două ocazii de gol în numai trei minute. Irlandezii au continuat să fie jaloane pentru tinerii tricolori, dar Surdu, Keşeru sau Florescu nu au reuşit să deschidă scorul. Gheaţa a fost spartă în minutul 33, când Pulhac a prins un şut de zile mari de la 20 de metri, nelăsându-i nicio şansă portarului irlandez McGovern. Dezlănţuiţi, tricolorii au mai înscris o dată până la pauză prin Keşeru, care a marcat cu capul din centrarea aceluiaşi Pulhac. Chiar dacă şi repriza a doua a fost dominată clar de români, elevii lui Săndoi au dat dovadă de lejeritate la finalizare, reuşind să ducă scorul la proporţii de neprezentare doar cu şase minute înainte de final prin penaltiul transformat de Florescu. "Este un joc care dă mai multă încredere băieţilor. România este, în acest moment, favorita grupei", a concluzionat Florin Prunea care a urmărit partida pe banca de rezerve, alături de selecţionerul Emil Săndoi. Următoarea partidă a tricolorilor va avea loc pe 5 septembrie, când România va înfrunta Germania în derbiul grupei care va decide echipa calificată în play-off-ul pentru Europene.