Italianul Alex Fiorio a câştigat Napoca Rally Show

0

Campionul mondial Alex Fiorio a câştigat sâmbătă Cupa Transilvania Rally Show, aflată la cea de-a doua ediţie, organizată la sfârşitul săptămânii trecute, pe un circuit amenajat în parcarea Centrului Comercial Polus Center din Cluj.

Italianul i-a întrecut la limită pe campionii finlandezi Juuso Pykaisto şi Haari Rovanperra, la doar două secunde, dar şi pe campionul român Titi Aur, câştigătorul primei ediţii a întrecerii. Un număr de 11 piloţi români au rămas în competiţie după preliminarii, şi au intrat în cinci grupe cu străinii invitaţi, printre care Marişca, Tempesta, Ungur.

Numerosul public a gustat genul de întrecere cu circuit improvizat, cu viraje strânse şi numeroase derapaje controlate. Fiorio a câştigat ediţia 1987 a Campionatului Mondial de Automobilism, la Clasa N.