Incidente la partida Panathinaikos AEK Atena

0

Panathinaikos Atena, adversara Rapidului în grupa G a Cupei UEFA, a fost învinsă pe teren propriu, luni, de concitadina AEK (1-2). Partida a început cu 20 de minute întârziere, din cauza

Panathinaikos Atena, adversara Rapidului în grupa G a Cupei UEFA, a fost învinsă pe teren propriu, luni, de concitadina AEK (1-2). Partida a început cu 20 de minute întârziere, din cauza incidentelor provocate de suporteri. Poliţia ateniană a anunţat că incidentele au izbucnit când, înainte de meci, aproximativ o sută de susţinători ai formaţiei AEK Atena au pătruns pe teren, insultându-i şi provocându-i pe suporterii rivali şi dedându-se la acte de vandalism. Zeci de fani ai echipei Panathinaikos au ripostat, aruncând cocktailuri molotov şi pietre în sectorul de tribună rezervat galeriei oaspeţilor, înainte de a intra în luptă directă cu membrii acesteia. Meciul dintre Rapid şi Panathinaikos se va disputa la 30 noiembrie, la Atena.