I-am umilit pe englezi la futsal

0

Prima intalnire dintre selectionatele de futsal ale Romaniei si Angliei, desfasurat marti seara, la Sala Polivalenta din Targu Mures, s-a incheiat cu scorul de 4-0 in favoarea gazdelor. in prezenta a

Prima intalnire dintre selectionatele de futsal ale Romaniei si Angliei, desfasurat marti seara, la Sala Polivalenta din Targu Mures, s-a incheiat cu scorul de 4-0 in favoarea gazdelor. in prezenta a aproximativ 2.000 de spectatori, echipa Romaniei de fotbal in sala a deschis scorul in minutul 4, prin Dumitru Stoica, de la Municipal Constanta, iar sase minute mai tarziu si-a dublat avantajul, prin reusita lui George Tomescu, de la CS 3 Bucuresti. in prima parte a jocului, singurele ocazii ale nationalei Angliei au fost cateva suturi de la distanta. Repriza a doua a fost mult mai echilibrata, englezii intrand mai hotarati pe teren. in ciuda acestui fapt, ultimele doua goluri fost marcate tot de nationala Romaniei, prin Tiberiu Magurean de la CIP Deva, in minutul 35 si de capitanul echipei, Robert Lupu, de la Bodu Bucuresti, cu trei secunde inainte de final. "Am castigat usor, dar pacat ca am ratat multe ocazii. Acolo avem probleme, in fata portii. Cred ca jucatorii nu mai sunt asa de proaspeti, dupa atatea meciuri si nu se pot concentra in fata portii. E mare lucru, Anglia e un nume mare, bine ca am castigat", a declarat, la finalul partidei, Jakab Zoltan, antrenorul Romaniei. La randul sau, Graeme Dell, antrenorul selectionatei Angliei, a spus ca "suntem foarte multumiti de joc si de diferenta de pe tabela. Si asta daca facem comparatie cu rezultatul din decembrie de la Manchester. Am jucat foarte bine, dar cu toate acestea nu am reusit sa ne cream prea multe ocazii de gol. Publicul a fost extraordinar, este un exemplu excelent pentru fotbalul in sala din orice colt al lumii". Cea de-a doua partida amicala dintre Romania si Anglia a avut loc aseara, dar, pana la inchiderea editiei, nu ne-a parvenit rezultatul. in acest an si in 2006, selectionata Romaniei va participa la turneele de calificare pentru Campionatul European si Campionatul Mondial, existand posibilitatea ca aceste turnee sa fie organizate si in tara noastra.