Hocheistii stelisti i-au bagat pe croati in ceata

0

Formatia de hochei Steaua Suki Bucuresti a avut parte de un meci inedit in Cupa Continentala. Sambata, ros-albastrii s-au impus cu 5-2 in fata croatilor de la KHL Medvescak Zagreb, principala

Formatia de hochei Steaua Suki Bucuresti a avut parte de un meci inedit in Cupa Continentala. Sambata, ros-albastrii s-au impus cu 5-2 in fata croatilor de la KHL Medvescak Zagreb, principala contracandidata la calificarea in turul urmator, intr-o partida in care ceata a cuprins gheata patinuarului ,Mihai Flamaropol". Pentru echipa antrenata de Marius Gliga au marcat Nicolescu (12, 56), Dloskov (18), Bondarev (22) si Andruschenko (56). Chiar daca adversarul nu a ridicat mari probleme, stelistii au acuzat lipsa de pregatire de pe durata verii, nereusind sa inscrie chiar si in situatii in care au avut doi oameni in plus pe gheata. Dupa un meci in care au dominat in cea mai mare parte a timpului, ros-albastrii au transat partida cu patru minute inainte de final, cand au reusit sa inscrie doua goluri intr-un singur minut. Partida a fost cu atat mai dificila cu cat, din cauza condensului, suprafata patinoarului Mihai Flamaropol a fost cuprinsa de ceata. Pacla s-a facut atat de deasa in repriza a treia incat pucul a devenit practic invizibil. In aceste conditii, jucatorii croati au cerut, cu putin inainte de final, sa se intrerupa partida pentru cateva minute in speranta ca se va dispersa ceata. Dupa cateva minute, au acceptat sa continue partida. Chiar si antrenorul stelist Marius Gliga a marturisit, la sfarsitul meciului, ca nu a vazut nici un gol, bucurandu-se doar cand vedea ca se aprinde lumina rosie din spatele portii. ,Ceata ne-a creat mari probleme, iar meciul a fost foarte greu pentru ambele formatii. Asa incepem, noi, mai greu", a concluzionat capitanul ,militarilor", Ion Timaru. La partida de pe patinoarul Mihai Flamaropol au asisat 300 de spectatori, atmosfera fiind inviorata de cativa membri ai galeriei echipei de fotbal, precum si de grupul de 17 majorete, care vor fi prezente la toate partidele jucate de ros-albastrii pe propriul teren.