Handbaliştii tricolori au ratat calificarea la Euro 2008

0

Reprezentativa de handbal masculin a învins la limită Suedia, scor 34-33, dar a pierdut calificarea la Campionatul European din ianuarie 2008, după ce a ratat în manşa tur, scor 25-36.

Chiar dacă şansele calificării erau foarte mici, după dezastrul de la Karlskrona, băieţii noştri au început excelent partida de la Constanţa şi s-au detaşat treptat pe tabela de marcaj.

Împinşi de la spate de suporteri, tricolorii au început de la jumătatea reprizei să-şi domine net adversarul şi să ajungă cu cinci minute înainte de pauză să se vadă în ipostaza de a fi recuperat nu mai puţin de nouă goluri din 11. Ultimele cinci minute ale primei reprize au năruit însă toate speranţele băieţilor pregătiţi de Râşniţă, care au reuşit "performanţa" să încaseze nu mai puţin de şapte goluri fără a marca niciunul. Partea a doua nu a mai contat practic, iar România a obţinut doar o victorie de palmares. "Nu ne-am aşteptat ca suedezii să rateze aşa de mult cum au făcut-o în prima repriză a întâlnirii. Pe final şi-au arătat însă experienţa superioară. Nu am fost pregătiţi tactic sau psihic. Calificarea am pierdut-o în Suedia", s-a plâns, după partidă, jucătorul Florin Nicolae. Acesta pare să fi fost ultimul meci pe banca tehnică pentru Lucian Râşniţă, care a anunţat, ieri, că rămâne să discute cu şeful FR de Handbal, Cristian Gaţu, pe seama plecării sale.