Handbalistii de la HCM Constanta - de la extaz la agonie

0

* Dupa superba victorie cu supercampioana FC Barcelona, constantenii au fost adusi cu picioarele pe pamant de macedonenii de la Vardar Skopje * Infrangerea i-a aruncat pe constanteni pe ultimul loc in grupa din Liga Campionilor, iar sansele de calificare sunt pur teoretice

Oficialii de la HCM Constanta aveau dreptate sa se teama de evolutia echipei debutante in Liga Campionilor. Dupa succesul incredibil realizat cu FC Barcelona, spercampioana handbalului continental, meciul cu Vardar Skopje parea o formalitate pentru elevii antrenorului Aihan Omer. Timp de o saptamana, Constanta, microbista sau profana, a fost conectata la "priza" HCM, punandu-si doar problema diferentei de scor la care va fi castigat meciul. Tribunele Salii Sporturilor din Constanta s-au umplut din nou, sambata, cu VIP-uri: presedintele FRH, Cristian Gatu; antrenorii federali Bogdan Macovei si Gheorghe Goran; antrenorul Nationalei masculine de handbal, Lucian Rasnita; cunoscutul investitor Petre Paleu, fost proprietar al Fibrex Savinesti; observatorul federal, croatul Peter Mladinic. In partea opusa a tribunei oficiale, parca avea loc o sedinta in plen a consiliilor locale, municipal si judetean. In mijlocul consilierilor - unii veniti ca la teatru, la cravata sau cu sotiile coafate - trona presedintele Consiliului Judetean Constanta, Nicusor Constantinescu, staroste al clubului de handbal. Galeria constanteana a fost prezenta la meci, renuntand la deplasarea traditionala cu FC Farul care avea de sustinut partida de campionat la Brasov. Un steag gigantic cu culorile HCM alaturate insemnelor nationale a facut de doua ori inconjurul tribunei, purtat pe deasupra spectatorilor. Turul de onoare s-a oprit doar la mica galerie a macedonenilor, zgomotoasa si protejata de fortele de ordine. Socoteala din targ nu s-a potrivit, insa, cu cea de pe teren. Vardar Skopje a luat initiativa din primul minut de joc. Portarul Ionut Rudi Stanescu si aparatorii de la HCM nu au repetat prestatia din meciul trecut. Jocul echipei a resimtit din plin absenta pivotului Silviu Baiceau, om de baza la HCM. In atac, constantenii s-au intrecut in ratari. Ajunsi singuri cu portarul, in locul rezolvarilor simple, handbalistii au preferat aruncari cu bolta sau cu efect care esuau lamentabil, iar loviturile de la 7 metri s-au ratat pe banda rulanta. La pauza, scorul era favorabil macedonenilor: 15-14. In repriza a doua, constantenii si-a revenit, iar sperantele suporterilor au renascut. In minutul 30, HCM conducea cu 21-17, parand ca a reusit sa se desprinda decisiv. Dar sarabanda ratarilor a continuat, punandu-si accentul asupra moralului echipei. Au fost momente cand nici un jucator nu se incumeta sa execute lovitura de la 7 metri. Consultat din priviri de elevii sai, antrenorul Aihan Omer ridica neputincios din umeri. Cel care isi asuma riscul executarii gresea invariabil, fie ca era Stavrositu, Buricea, Adzici, Tucanu sau Nicolae. Si cum ocaziile se razbuna, Vardar Skopje a punctat prin interul Ognjen Kajganic, acesta reusind sa inscrie de 5 ori consecutiv. Cu 5 minute inainte de final, oaspetii conduceau cu 26-24. Mai erau 3 minute de joc cand Alexander Adzici a redus din handicap. Insa sansa din finalul meciului cu Barcelona nu s-a repetat. HCM a ratat lovitura dupa lovitura, cot la cot cu adversarii. Minutul 60 a gasit tabela de marcaj incremenita la 26-25 pentru Vardar Skopje. Ca o ironie a sortii, in anul 2002, pe cand antrena echipa Fibrex Savinesti, antrenorul Aihan Omer a ratat calificarea in faza superioara a Ligii Campionilor, pierzand in deplasare, tot in fata lui Vardar Skopje, la acelasi scor 26-25. Intrecerea pentru promovarea in sferturile Ligii Campionilor este la jumatate. HCM mai are de disputat 3 jocuri: cu Barcelona (30 octombrie) si Vardar (13 noiembrie) - in deplasare, iar cu Pick Szeged (6 noiembrie) - acasa. Infrangerea de sambata a aruncat HCM Constanta pe ultimul loc in grupa, iar sansele de calificare sunt doar teoretice.