HCM, primul eşec în Ligă

0

Echipa masculină HCM Constanţa a suferit prima înfrângere în grupa E a Ligii Campionilor, fiind învinsă, pe teren propriu, cu scorul de 37-28 (21-11), de către THW Kiel (Germania), una dintre favoritele competiţiei.
În faţa unei echipe care are un buget de şapte milioane de euro şi jucători plătiţi mai bine decât fotbaliştii noştri de top din prima divizie, campionii României au început jocul timoraţi, la jumătatea primei reprize oaspeţii având un avantaj de zece goluri (14-4). Fără Adzici şi Milinovici, ambii accidentaţi, constănţenii nu au putut ţine ritmul în faţa unei adevărate selecţionate internaţionale, reuşind doar să limiteze scorul, care luase proporţii îngrijorătoare în repriza secundă, când oaspeţii conduceau cu 13 goluri. Nemţii s-au apărat foarte bine, iar portarul francez Omeyer a prins o zi de graţie. Pentru HCM au marcat Dragicevici (9 goluri), Toma (7), Smigici (4),