Grecia, campioana europeana, s-a facut de ras in Albania

0

* Trupa antrenata de Otto Rehhagel a pierdut surprinzator in fata nationalei Albaniei, cu scorul de 2-1 * Franta nu a reusit decat un rezultat de egalitate, scor 0-0, in fata Israelului, in timp ce Anglia a fost tinuta in sah, scor 2-2, de nationala Austriei

La finalul saptamanii, in Europa s-au disputat meciuri de calificare pentru Campionatul Mondial din Germania, iar surprizele s-au tinut lant. Proaspata campioana europeana, Grecia, a pierdut surprinzator in fata nationalei Albaniei, cu scorul de 2-1. Grecii s-au vazut condusi de gazde inca din minutul doi, cand Murati a inscris dupa o lovitura de cap, iar opt minute mai tarziu, Aliaj a executat excelent o lovitura libera si a urcat scorul la 2-0. Elenii au revenit in meci cu ajutorul lui Giannakopoulos, care a inscris in minutul 38, dar pana la final nu au mai reusit sa puna in pericol poarta adversarilor. Pentru aceasta victorie istorica, fotbalistii albanezi vor primi din partea guvernului aproximativ 500.000 de dolari. "Am suferit din pricina celor doua goluri primite la inceputul meciului si nu am putut reveni. Asta e. Acum suntem obligati sa castigam partida din Turcia, de miercuri", s-a limitat sa spuna Otto Rehhagel. Israelul a reusit, de asemenea, sa produca o surpriza de proportii dupa ce a terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputata contra nationalei Frantei la Paris. Cu o echipa noua, din care s-au retras Zidane, Thuram, Desailly si Lizarazu, dar si cu un tehnician nou, Raymond Domenech, francezii nu au putut marca nici un gol nationalei ambitioase a Israelului. Cu un nou sistem de joc, 3-5-2, francezii au fost dominati serios de israelieni atat la inceputul meciului, cat si la final. Vieira, in premiera capitan, a irosit cea mai mare ocazie a meciului la inceputul reprizei a doua, cand lovitura sa de cap a fost scoasa de pe linia portii de un fundas advers. Anglia nu a reusit decat un rezultat de egalitate, scor 2-2, in compania mai modestei reprezentative a Austriei. Desi la un moment dat au condus cu 2-0, prin punctele reusite de Lampard si Gerrard, englezii s-au vazut egalati in numai doua minute prin Kollmann si Ivanschitz. Gazdele ar fi putut chiar castiga in finalul partidei cand au trimis mingea in bara. In urma egalului din Austria, tehnicianul Sven Goran Eriksson a primit un ultimatum din partea Federatiei Engleze de Fotbal, iar meciul de miercuri, contra Poloniei, ar putea fi decisiv pentru tehnicianul suedez in ceea ce priveste cariera sa de selectioner al reprezentativei Angliei. O alta surpriza a fost Belgia-Lituania 1-1. In grupa I, Finlanda a invins cu 3-0 reprezentativa Andorrei, iar Romania a castigat cu 2-1 in fata Macedoniei. Grupa II: Turcia-Georgia 1-1, Danemarca-Ucraina 1-1; Grupa III: Estonia-Luxemburg 4-0, Rusia-Slovacia 1-1, Letonia-Portugalia 0-2; Grupa IV: Irlanda-Cipru 3-0, Elvetia-Insulele Feroe 6-0, Franta-Israel 0-0; Grupa V: Slovenia-Moldova 3-0, Italia-Norvegia 2-1; Grupa VI: Irlanda de Nord-Polonia 0-3, Azerbaidjan-Tara Galilor 1-1, Austria-Anglia 2-2; Grupa VII: Belgia-Lituania 1-1, San Marino-Serbia-Muntenegru 0-3; Grupa VIII: Islanda-Bulgaria 1-3, Croatia-Ungaria 3-0, Malta-Suedia 0-7.