Golul lui Goian a rasturnat Steaua din fotoliul de lider

0

* Egalul dintre Ceahlaul si Steaua ii lasa pe "ros-albastri" la doua puncte in spatele lui Dinamo * Marcatorul golului nemtean, Goian, se afla abia la a treia reusita in acest sezon

Dupa ce Dinamo a castigat meciul de sambata cu Craiova si ajunsese pe primul loc al clasamentului, Steaua era obligata sa ia toate cele trei puncte din partida de la Piatra Neamt ca sa sa revina in frunte. Pentru meciul cu elevii lui Lacatus, Victor Piturca a operat o modificare in formula de start, locul lui Mihai Nesu fiind luat de catre Pompiliu Stoica, tehnicianul stelist anticipand un meci de lupta, cu mai putine valente tehnice. Inca de la inceputul jocului, Steaua s-a instalat in jumatatea moldovenilor si a inceput sa preseze. In minutul 16, Dinita il intoarce de doua ori pe Rauta si suteaza, dar Lefter scoate miraculos. Peste numai un minut, Neaga prinde un sut frumos de la marginea careului, insa mingea ocoleste de putin poarta Ceahlaului. In minutul 39, stelistul Paraschiv scapa foarte usor de Rauta, intoarce mingea pentru Neaga, care marcheaza fara sa fie jenat de vreun adversar. In partea a doua a meciului, moldovenii au iesit mult mai decisi de la cabine si au inceput sa fie din ce in ce mai prezenti in fata portii lui Hamutovski. De partea cealalta, "ros-albastri" nu au mai fortat, rezultatul de pe tabela relaxandu-i prematur. Din dorinta de a conserva acest 0-1, in minutul 67, Piturca introduce un mijlocas defensiv, Falemi, in locul unui mijlocas ofensiv, Aliuta. In minutul urmator, Dica a scapat singur cu Lefter, dar, de la zece metri, a tras exact in portarul nemtean. Din acest moment, Steaua a facut pasul inapoi si a permis moldovenilor sa puna in pericol poarta lui Hamutovski. Pe acest fond de dominare a gazdelor, a picat si golul. In minutul 80, Burdujan a scapat singur pe dreapta si a lobat peste portarul din Belarus, iar mingea a cazut pe transversala. La faza care a urmat, Hamutovski a respins un sut al nemtenilor, iar Goian a reluat cu capul in plasa. Iuresul gazdelor nu s-a oprit aici, fiindca, peste cinci minute, Falemi primeste un cartonas galben, pentru ca a oprit un contraatac periculos al nemtenilor. In ultimul minut de joc, patronul Gigi Becali, dezamagit de prestatia formatiei "ros-albastre", paraseste arena din Piatra Neamt. Sfarsitul meciului ii gaseste pe moldoveni imbratisandu-se, in timp ce stelistii inca se mai intrebau cum de au putut pierde acest meci. Dar, in momentul in care iti propui putin, putin obtii. Mai trebuie mentionat faptul ca marcatorul Ceahlaului, Goian, se afla abia la a treia reusita in acest sezon.