Giovanni Becali si Petrescu nu fac minuni

0

Chiar daca au castigat cu 1-0 meciul retur din Cupa Romaniei contra celor de la Otelul Galati, elevii lui Dan Petrescu au ratat calificarea in semifinalele competitiei din cauza victoriei obtinute in tur de otelari, scor 2-0

12.000 de spectatori au umplut arena din Giulesti pentru a-si incuraja favoritii in incercarea de a se califica in semifinalele Cupei Romaniei. Si la acest meci antrenorul Petrescu a surprins prin jucatorii trimisi pe teren. Astfel, el i-a trimis pe Maftei si Perja sa joace ca fundasi de marcaj, iar in atac a inceput cu Victoras Iacob, jucator venit in aceasta pauza competitionala chiar de la Otelul. Chiar daca a fost cel mai bun meci al Rapidului in fata propriilor suporteri, giulestenii au aratat ca o echipa fara cap. Au alergat mult, au scos baloanele pe lateral dupa care au centrat in careu, jocul la firul ierbii fiind deja o amintire, desi nu a trecut chiar atat de mult timp de cand Mircea Rednic a fost inlaturat de la echipa. "Ne-am creat ocazii, am jucat cum trebuia sa jucam, dar fundasii Otelului au fost intr-o forma deosebita. Eu sunt totusi multumit ca am castigat. E pacat ca nu ne-am calificat, dar mai este un trofeu, si sper sa castigam, duminica, in Ghencea", a incercat sa mai indulceasca amarul Dan Petrescu. De partea cealalta, Otelul venise la Bucuresti cu gandul sa nu primeasca golurile care i-ar fi putut bara drumul catre semifinale, iar acest lucru s-a vazut foarte bine si pe teren, galatenii aparandu-se cateodata si cu sase jucatori pe linia de fund. "Noi ne-am propus sa ne calificam. Rapidul ne-a dominat, a avut momente foarte bune in repriza a doua, cand au inscris si un gol. Nu am facut spectacol pentru ca ne-a interesat sa obtinem un rezultat care sa ne duca in semifinale", a spus fericit Sorin Cartu.