0

Iesenii raman in coada clasamentului, fara nici o victorie in campionat

Desi, in prima repriza, au controlat jocul, jucatorii Poli-Unirea au reusit, duminica seara, o remiza rusinoasa cu FC Arges (1-1) in a 5-a etapa disputata in prima liga de fotbal. Imbufnati de rezultatele mult prea slabe dupa patru partide (fara nici o victorie si doar cu 1 punct in clasamentul provizoriu inaintea derby-ului cu Argesul, fata de prima clasata, Rapid, 10 puncte), cei aproape 10.000 de ieseni au inceput sa paraseasca tribunele si peluzele dupa ce oaspetii au egalat in minutul 73 al intalnirii. Iesenii puteau inscrie cel putin doua-trei goluri in prima repriza prin Toma, Perenyi si chiar Ionut Balba, care, in minutul 35, s-a incurcat in propriile driblinguri in fata portarului Coman. In plus, trei jucatori din apararea iesenilor (Bernard, Mihaly Perenyi si Adrian Toma) au fost serios accidentati si au cerut tehnicianului sa fie inlocuiti. Ridicat in osanale dupa partida cu Universitatea Craiova, antrenorul iesenilor, Vasile Simionas, a cazut, duminica, in dizgratia suporterilor, care i-au cerut demisia in repriza secunda, in timp ce elevii sai incasau golul pitestenilor (marcat de Adrian Ionescu in minutul 73 prin ricoseu din portarul Cristi Branet). Ideea a fost copiata insa de la galeria din Trivale inca din prima repriza. Argesenii au cerut demisia tehnicianului Ion Moldovan imediat ce scorul de pe tabela a devenit 1-0 din centrarea lui Miclea pe capul lui Dorel Bernard (minutul 22). Hulit de pitesteni, Moldovan a fost aplaudat la scena deschisa de ieseni, care n-au uitat ca a antrenat, pana acum 6 ani, lotul din Dealul Copou. "Cand au aparut accidentarile, s-a naruit totul. Nu mi s-a intamplat niciodata sa fiu silit sa schimb trei fundasi la un meci pe teren propriu datorita accidentarilor", s-a justificat Simionas. "Echipa a facut pasul inapoi fara sa i-o fi cerut. E o problema de mentalitate a jucatorului roman", a ridicat din umeri tehnicianul iesenilor. Ion Moldovan a recunoscut ca echipa sa a obtinut un gol nesperat dupa "presiunea la care am fost supusi in prima repriza. Poate rezultatul pare inechitabil, insa sansa a alternat de ambele parti (...) Remarc foamea de fotbal din Copou, care a facut ca publicul iesean sa-si incurajeze echipa, chiar si atunci cand noi am egalat". Despre faptul ca i s-a cerut demisia, Moldovan a replicat dur: "Sunt in acel grup cativa derbedei care se cred si acum in Piata Revolutiei". Gheorghe Nichita, primar de Iasi si presedintele CA al clubului Politehnica, s-a infuriat si a spus aspru dupa fluierul final al centralului Alexandru Tudor: "Avem forta, potential, nu si inteligenta. S-a gresit tactic, neexistand o minte limpede care sa puna ordine in joc, sa stie cand sa riste". Daca la primul meci disputat de Poli-Unirea pe teren propriu la debut de campionat, cel cu Rapid Bucuresti, circa 2.000 de iubitori ai fotbalului au fortat portile sau au ramas in afara arenei (din cauza abonamentelor sau biletelor contrafacute prin xerocopiere), organizatorii au reusit, duminica, sa evite incidentele de acest gen, accesul pe stadionul "Emil Alexandrescu" urmand a ajunge la standarde occidentale dupa darea in functiune a instalatiilor de acces pe baza de cartele magnetice.