Gabi Szabo, invinsa de o etiopianca la Roma

0

Atleta noastra a calculat gresit sprintul final, pierzand astfel aurul in proba de 5.000 de metri, in etapa de Golden League din capitala Italiei

A doua participare din acest an intr-un concurs oficial nu a fost de bun augur pentru campioana noastra olimpica Gabriela Szabo. Dupa ce la Paris a stabilit cea mai buna performanta a sezonului in proba de 3.000 de metri, atleta romana a clacat vineri seara la 5.000 de metri, proba care i-a adus succesul de la Olimpiada de la Sydney. Vazuta de multi ca marea favorita la victorie in etapa de Golden League de la Roma, Gabi Szabo a trebuit in final sa se multumeasca doar cu un loc doi. Cursa a fost una solicitanta, ea avand de luptat impotriva cuplului de etiopience format din Meseret Defar si Ejagayehnu Dibaba. Cele doua s-au ajutat reciproc, reusind in final sa o invinga pe eleva lui Zsolt Gyongyossy. Infrangerea s-a datorat insa in mare masura Gabrielei Szabo, care nu s-a putut concentra, calculand gresit sprintul final. Ea a pornit tarziu cursa de urmarire a liderei Meseret Defar, care a rezistat atacului pe ultima linie dreapta si s-a impus cu timpul de 14 minute, 40 de secunde si 34 de sutimi. Szabo a oprit cronometrul la 14 minute, 41 de secunde si 35 de sutimi, urmata de Ejagayehnu Dibaba. Imediat dupa concurs, atleta noastra a plecat in Franta, la Font Romeu, acolo unde se va pregati pentru etapa de la Berlin, programata pe 10 august. Tot la Roma, Ionela Tarlea a ratat de putin podiumul in proba de 400 de metri garduri, obtinand doar al patrulea timp. O alta romanca, Adelina Gavrila, s-a clasat a zecea la triplusalt, cu o saritura de 14 metri.