Fotbal la înălţime

0

Hagi, Popescu şi Chivu au participat, alături de numeroase alte staruri, la un meci de binefacere organizat de portughezul Luis Figo, la Lisabona. Deşi nu au marcat, cei trei români au demonstrat de ce fac parte din elită

Ultimii trei căpitani ai naţionalei României s-au aflat sâmbătă seara pe teren în cadrul unui meci de caritate desfăşurat pe stadionul "Jose Alvalade". "Baciul" şi "Regele" au fost în anii "90 coechipieri la Barcelona cu organizatorul galei, Figo.

Partida s-a disputat între echipa prietenilor lui Figo, în care în repriza secundă a intrat şi Popescu, şi cea mondială, pentru care Chivu a evoluat în prima repriză, iar Hagi după primele 30 de minute de joc. Fostul decar al naţionalei României a făcut din nou spectacol, încercând chiar un lob precum cel de la golul reuşit în poarta Columbiei la CM din 1994, dar de această dată mingea a trecut peste poartă. Meciul s-a încheiat cu scorul de 5-4 pentru echipa lui Figo, din care au făcut parte, printre alţii, Toldo, Abel Xavier, Fernando Couto, Frank de Boer, Paulo Ferreira, Guardiola, Rui Costa, Eros Ramazzotti, Helder Postiga, Nakata sau Quaresma şi a fost antrenată de Luiz Felipe Scolari. În echipa lui Hagi şi Chivu au mai evoluat Geremi, Nuno Valente, Saidou, Cocu, Zidane, Ibrahimovici, Sa Pinto sau Sergio Conceicao şi a fost condusă de pe margine de Paulo Bento.

Figo, un exemplu

"A fost un eveniment foarte frumos la care a venit multă lume, am onorat o invitaţie a unui om extraordinar, un coleg foarte bun de echipă pe vremea când jucam la Barcelona. Figo era foarte tânăr când a venit la Barca, dar a muncit enorm şi a făcut istorie, iar acum, prin fundaţia sa, a organizat o gală extraordinară. Sunt fericit că sunt român şi că am avut parte de o generaţie extraordinară şi la Steaua, şi la echipa naţională", a spus Hagi, care a purtat tricoul cu numărul 20, cel cu numărul 10 fiind al lui Zidane. "Eu am venit să joc alături de legende. Figo e un exemplu pentru noi toţi. Eu mai am mult de jucat, nu mă gândesc deocamdată să organizez astfel de meciuri. Sper să ne calificăm la Europene şi să fim acolo unde ne e locul, la vârf", a declarat şi Cristi Chivu, în timp ce Gică Popescu a spus: "Încă ne dorim să facem un meci în România la care să participe staruri mondiale, sper să şi reuşim".

A fost un eveniment foarte frumos, la care a venit multă lume, am onorat o invitaţie a unui om extraordinar, un coleg foarte bun de echipă pe vremea când jucam la Barcelona