Foc si fum pe San Siro din Milano

0

Meciul din Liga Campionilor dintre Internazionale si AC Milan a fost intrerupt dupa ce fanii gazdelor au aruncat in teren cu torte, petarde, fumigene si sticle

Partida din sferturile de finala ale Ligii Campionilor dintre Internazionale Milano si AC Milan a fost suspendata in minutul 75, dupa ce fanii gazdelor au aruncat in teren cu petarde si fumigene. Iadul pe pamant s-a declansat inca din minutul 73, atunci cand, la scorul de 0-1, in favoarea lui AC Milan, arbitrul german Markus Merk a anulat un gol pentru Inter, inscris de argentinianul Cambiasso. Cu nervii intinsi la maximum, tifossi interisti au declansat un adevarat bombardament cu pietre, sticle, petarde si mai ales fumigene. Aflat chiar la poarta din fata peluzei ocupate de galeria Interului, portarul brazilian al lui AC Milan, Dida, a fost lovit in spate de o fumigena, primind ingrijiri medicale. Intrucat nu se mai vedea nimic pe o jumatate de stadion, iar viata jucatorilor oaspeti era pusa in primejdie, arbitrul a suspendat temporar partida, trimitand ambele echipe la vestiare. Dupa aproximativ 25 de minute meciul s-a reluat, dar imediat fanii interisti si-au reluat canonada, umpland terenul de torte si fumigene. Arbitrul Markus Merk a intrerupt definitiv partida in minutul 75. Urmarile sunt destul de grave pentru Internazionale. Ieri dimineata, UEFA a confirmat calificarea echipei AC Milan in semifinalele competitiei si urmeaza sa se stabileasca in zilele urmatoare daca scorul partidei va ramane 0-1 sau AC Milan va fi declarata invingatoare, la masa verde, cu 3-0. In plus, Interul va primi o suspendare a stadionului in cupele europene de minimum trei partide. Fanii lui Internazionale nu sunt la prima abatere de acest gen. Pe 22 februarie 2001, partida Interului din Cupa UEFA cu spaniolii de la Deportivo Alaves a fost intrerupta sase minute de arbitru dupa ce din tribuna au fost aruncate diferite obiecte printre care si cateva scaune. Dupa acel meci, stadionul milanezilor a fost suspendat doua etape in cupele europene. A ramas de referinta si incidentul de la un meci din Serie A, atunci cand un suporter milanez a aruncat pe teren cu un scooter!. In celalalt sfert de finala disputat marti seara, Bayern Munchen a invins pe Chelsea cu 3-2. Pentru germani a inscris Pizarro (65), Guerrero (90) si Scholl (90+5), iar pentru Chelsea au punctat Lampard (30) si Drogba (80). Cu toate acestea, londonezii au obtinut calificarea in semifinale gratie victoriei din tur, 4-2, pe Stanford Bridge.