Florentin Petre a scapat Dinamo de injuraturile suporterilor

0

Joi seara, pe stadionul Lia Manoliu, cainii rosii s-au jucat cu nervii suporterilor. Intr-o partida pe care ar fi trebuit s-o castige la pas, elevii lui Andone au dus o lupta surda cu o echipa care nu

Joi seara, pe stadionul Lia Manoliu, cainii rosii s-au jucat cu nervii suporterilor. Intr-o partida pe care ar fi trebuit s-o castige la pas, elevii lui Andone au dus o lupta surda cu o echipa care nu a aratat mai nimic. La final, dinamovistii au castigat cu 5 la 2 meciul cu letonii de la Metalurgs Lepajas, devenind astfel favoriti pentru calificarea in turul doi preliminar al Cupei UEFA. La finalul partidei, antrenorul Ioan Andone i-a "sugerat" selectionerului Anghel Iordanescu ca ar trebui sa ia la Nationala mai multi dinamovisti. Stadionul Lia Manoliu, cu 15 minute inainte de fluierul de inceput - peste 7.000 de suporteri dinamovisti au venit sa-si incurajeze echipa. Galeria e mai linistita ca de obicei. Fara bannere, fumigene si confetti. Fanii s-au adunat in marginea tribunei a doua si se multumesc sa scandeze numele echipei. A fost nevoie de mai bine de un sfert de ora pentru ca Danciulescu sa ridice tribunele in picioare. O centrare perfecta de pe partea stanga si apoi un sut sec, din sase metri, l-au transformat pe portarul leton intr-un simplu spectator. A urmat apoi golul cu capul din minutul 30 al micutului Florentin Petre si antrenorul Ioan Andone a devenit zeul publicului. "In sfarsit, i-a gasit Ando pe cei mai in forma. Hai, ca pana la pauza le mai dam doua boabe!", isi dadeau cu parerea "tehnicienii" din tribune. Numai ca mersul ostilitatilor din teren avea sa taie elanul fanilor dinamovisti. Un penalty acordat in ultimul minut al primei reprize pentru Metalurgs, urmat de un gol norocos al letonilor, in minutul 59, au provocat disperarea spectatorilor. Furia suporterilor s-a indreptat catre Andone, dar nici jucatorii din defensiva lui Dinamo n-au scapat neinjurati. La fiecare pasa gresita a alb-rosilor, multimea huiduia. Doar galeria cainilor incerca timida sa-i incurajeze pe cei 11 jucatori de pe teren. Au urmat schimbarile facute de Andone, dar nici Grigorie (introdus in locul lui Alexa) si nici Zicu (cel care l-a inlocuit pe Vlad Munteanu) n-au adus golul asteptat de tribune. Acelasi Florentin Petre, considerat omul meciului la sfarsitul partidei, a reusit sa readuca bucuria in randul fanilor dinamovisti, inscriind un gol norocos in minutul 73. A fost momentul in care echipa Dinamo s-a trezit si a demonstrat ca merita sa joace in Cupa UEFA. Practic, din acel moment, letonii nu au mai iesit din jumatatea proprie. Asaltul alb-rosilor s-a lasat cu alte doua goluri, Barcauan, in minutul 79, si Danciulescu, in ultimele doua minute de joc, inchizand tabela. "Florentin Petre a tras echipa dupa el. Are o vointa extraordinara. Jucatorii au de invatat de la el. S-a terminat meciul, dar cred ca si acum alearga. Nu mi-a fost nici un moment teama cand scorul era 2-2 si am riscat. Totusi, meciul retur nu este castigat". Acestea au fost primele declaratii ale antrenorului dinamovist Ioan Andone, dupa meciul de pe Lia Manoliu. La randul sau, Nicolae Badea, presedintele Consiliului de Administratie de la Dinamo, a sustinut ca rezultatul conteaza mult, insa cel mai mult a fost impresionat de calitatea jocului.