Finală violentă de Cupa Ligii în Anglia

0

Chelsea a câştigat, duminică seara, finala Cupei Ligii Angliei, după o partidă controversată cu Arsenal. Echipa lui Jose Mourinho s-a impus cu scorul de 2-1, reuşind să revină după ce

Chelsea a câştigat, duminică seara, finala Cupei Ligii Angliei, după o partidă controversată cu Arsenal. Echipa lui Jose Mourinho s-a impus cu scorul de 2-1, reuşind să revină după ce "tunarii" au deschis scorul prin Walcott. Drogba, în minutele 20 şi 84, a marcat golurile albaştrilor, aducând pentru Chelsea primul trofeu al sezonului. Meciul a fost marcat de grava accidentare a lui John Terry, care a fost scos pe targă în minutul 57 şi transportat la spital după ce a fost lovit cu piciorul în faţă de Abou Diaby. În minutele de final, între jucătorii celor două echipe a izbucnit o bătaie generală, fiind nevoie de intervenţia antrenorilor Jose Mourinho şi Arsene Wenger pentru calmarea spiritelor. În urma acestui incident au fost eliminaţi Obi Mikel (Chelsea), Kolo Toure şi Adebayor (ambii Arsenal). Ambele echipe riscă pedepse drastice din partea Federaţiei Engleze de Fotbal.