Finala românească, vis neîmplinit

0

HC Roman a pierdut dramatic, chiar dacă a învins cu 24-20 pe Naisa Nis, calificarea în ultimul act al Challenge Cup, acolo unde ar fi jucat cu U Jolidon Cluj Cupa Challenge tinde să

Cupa Challenge tinde să devină o specialitate românească. După ce anul trecut, Rulmentul Braşov şi Tomis Constanţa se duelau într-o finală câştigată de braşovence, în acest sezon românii visau la o nouă finală între două reprezentante ale noastre.

După ce U Jolidon Cluj a reuşit sâmbătă o calificare, în urma unui succes evident în deplasare, scor 33-27 în faţa croatelor de la RK Zagreb, suflarea handbalului românesc aştepta, ieri, aceeaşi performanţă şi din partea celor de la HC Roman. Învinse la patru goluri în manşa tur, scor 19-23, de sârboaicele de la HC Naisa Nis, moldovencele sperau într-un succes care să le ducă în finală. La sfârşitul primei reprize, fetele noastre conduceau cu 12-8 şi păreau capabile de un succes istoric. Partea a doua le-a adus în prim-plan tot pe românce, care au izbutit să-şi mărească diferenţa. Ada Moldovan şi Ana Paval au marcat gol după gol, iar la un moment dat, Romanul s-a trezit cu avantaj de şase goluri cu patru minute înainte de final. Din păcate, la fel cum s-a întâmplat şi în tur, moldovencele s-au pierdut cu firea şi au irosit o şansă mare. A fost în cele din urmă o victorie cu 24-20, iar oaspetele s-au calificat datorită golului în plus marcat în deplasare. La final, tristeţea era la ea acasă în tabăra noastră, cel mai apăsat de insucces fiind antrenorul Liviu Paraschiv. "Ne-am dorit enorm calificarea, dar iată că nu am fost în stare să o obţinem. La fel ca în Serbia, am căzut din nou pe final de meci. Acolo am luat două goluri practic în ultimul minut, iar lecţia de atunci se pare că nu ne-a fost de folos. Păcat de publicul care ne-a încurajat pe toată durata partidei. Cel mai mult regret că n-am putut avea parte de o nouă finală românească", a declarat tehnicianul echipei moldovene.