Festival de goluri la Ploiesti

0

Dupa venirea lui Gigi Multescu pe banca tehnica, lucrurile par a se fi schimbat in bine in orasul "aurului negru". Galeria "lupilor galbeni" nu mai injura, iar conducatorii clubului nu mai acuza si

Dupa venirea lui Gigi Multescu pe banca tehnica, lucrurile par a se fi schimbat in bine in orasul "aurului negru". Galeria "lupilor galbeni" nu mai injura, iar conducatorii clubului nu mai acuza si nici nu se mai contreaza. Pe acest fond de liniste, au inceput sa vina si rezultatele. Victorie in Cupa Romaniei impotriva Stelei si acum festival de goluri cu FC Brasov. Meciul era sa inceapa prost pentru gazde, pentru ca in minutul doi Stere a scapat singur cu Olteanu, dar tanarul portar a reusit sa salveze. De aici, Petrolul s-a instalat in jumatatea de teren a brasovenilor, iar golul a devenit doar o chestiune de minute. Scorul a fost deschis de catre Dascalescu, in minutul 13, care a reluat in poarta o minge respinsa de Prunea. Dupa aceea, in doar 14 minute, arbitrul Lajos a dictat corect trei penalty-uri. Doua pentru Petrolul, care au fost transformate de Mihalache, in minutul 31, si de Negoita, in minutul 36, iar unul pentru Brasov, ratat de Stere in minutul 32. A doua repriza s-a desfasurat in aceeasi maniera, Petrolul atacand si Brasovul aparandu-se si incerand sa limiteze proportiile scorului. La final, tabela arata un 5-0 neverosimil, in partea a doua marcand Dascalescu, in minutul 63, si Ghindaru, in minutul 69. Dupa meci, Gigi Multescu a declarat ca s-a temut de aceasta partida pentru ca echipa venea dupa un rezultat foarte bun in Cupa Romaniei. "Suntem pe linie ascendenta in perspectiva meciurilor grele care ne asteapta, cu Rapid si Dinamo. Ma bucur pentru linistea instaurata la echipa, acum toti factorii conlucrand foarte bine". De partea cealalta, Marius Lacatus, care a vazut meciul din tribune, el fiind suspendat dupa eliminarea din partida cu Dinamo, a spus ca echipa nu reuseste sa se concentreze. "Inca nu suntem intr-o situatie disperata, dar putem ajunge. Sper ca acest rezultat sa reprezinte un semnal de alarma", a incheiat tehnicianul brasovean.