Farul a facut instructie cu banatenii

0

Fundasul constantean Cosmin Pascovici a inscris un gol de senzatie, prin care Farul a deschis scorul in partida cu Poli AEK

Farul Constanta a surclasat pe Poli AEK Timisoara, invingand cu 4-0 echipa antrenata de Gheorghe Multescu. Desi au dominat tot meciul, fotbalistii constanteni s-au remarcat doar prin ratari in prima parte a jocului. Liviu Mihai (4), Usurelu (37) si Todoran (38) au ratat ocazii bune de a deschide scorul. In fata ineficacitatii liniei ofensive, eliberarea constantenilor a venit de la fundasul Pascovici, care a inscris un gol de generic. In minutul 58, jucatorul Farului a preluat un balon la mijlocul terenului, a facut o cursa de 30 de metri, in care a driblat trei adversari, apoi l-a invins pe portarul Grigore cu un sut la vinclu din 16 metri. Ambitionati de reusita coechipierului lor, constantenii si-au calcat in picioare adversara, care a ramas in zece jucatori dupa eliminarea lui Suleap din minutul 61. Constantenii au mai inscris de inca trei ori in ultimele 20 de minute prin Lungu (70) si Cristocea (77, 80). Suparat de prestatia jenanta a elevilor sai, antrenorul timisorenilor, Gheorghe Multescu, nu s-a prezentat la conferinta de presa. De partea cealalta, fanii constanteni si-au aplaudat antrenorul, scandand: "Grigoras, Grigoras, cel mai tare din oras". "Stiam ca ma asteapta un meci foarte greu si ma bazam pe un lot foarte redus. Dupa o prima repriza echilibrata, odata cu golul lui Pascovici, echipa s-a dezlantuit si pot spune ca am reusit sa castigam meritat dupa o repriza secunda foarte buna. Sper sa pot sa-mi recuperez jucatorii pana la urmatorul meci. Ne asteapta un meci dificil la Bistrita, formatia Gloria marcand foarte multe goluri in acest sezon. Ne ingrijoreaza acest lucru", a declarat antrenorul Farului, Petre Grigoras.