FC Barcelona, cea mai titrata echipa a lumii, bagata la apa la Constanta

0

* In fata a 2.000 de spectatori, HCM Constanta a batut cu 29-27 o selectionata mondiala care a adunat jucatori din opt tari * Bugetul anual al Barcelonei - 8 milioane de dolari. Bugetul HCM-ului -

* In fata a 2.000 de spectatori, HCM Constanta a batut cu 29-27 o selectionata mondiala care a adunat jucatori din opt tari * Bugetul anual al Barcelonei - 8 milioane de dolari. Bugetul HCM-ului - 400.000 de dolari Dupa ani cenusii de anonimat, handbalul romanesc a reusit sambata, la Constanta, o victorie mare. Campioana HCM Constanta a invins cea mai titrata echipa a lumii, FC Barcelona, intr-un meci memorabil, contant pentru grupele Ligii Campionilor. Sportivii constanteni antrenati de Aihan Omer au fost mai buni decat "galacticii" catalani, care sunt, in handbal, o replica a fotbalistilor de la Real Madrid. De 6 ori castigatoare a Ligii Campionilor, cu un buget de 8 milioane dolari pe an, fata de 400.000 dolari pe an ai HCM, Barca este o adevarata selectionata mondiala, cu jucatori din tari campioane in handbalul masculin: Spania, Serbia, Slovenia, Ungaria, Rusia, Islanda si Franta. FC Barcelona a privit cu superioritate partida cu campioana Romaniei. Aerul seniorial al echipei este dat si de faptul ca unul dintre fostii sai lideri, celebrul Inaki Urdangarin, este ginerele regelui Juan Carlos al Spaniei. Catalanii au venit la malul Marii Negre deconectati, siguri de victorie si au fost cazati ca niste turisti de vaza chiar la "Oxford", hotelul primarului Mazare, situat la intrarea in statiunea Mamaia. La Sala Sporturilor din Constanta i-a asteptat, insa, o arena cu 2.000 de suporteri - matadori si tot atatia ramasi pe afara, caci biletele s-au epuizat cu doua zile inainte de meci. Desi meciul incepea la ora 17,30, galeria constanteana s-a instalat pe metereze inca de la ora 10, inarmata cu sute de steaguri alb-albastre si tricolore. Autoritatile au luat masuri fara precedent pentru o competitie sportiva din Constanta: filtre peste filtre, baraje de forte de ordine si controale antitero. Sala Sporturilor a fost decorata sarbatoreste, tribuna oficiala - capitonata, iar sectorul presei a fost mutat pentru a face loc oficialitatilor internationale. Din primul minut de joc, spaniolii au fost surprinsi de apararea avansata, agresiva si mobila a constantenilor, care a reusit sa impiedice aruncarile de la distanta ale inaltilor interi de la Barca. Miza si-a pus amprenta pe evolutia mai putin experimentatilor jucatori de la HCM, care au ratat printre altele 3 lovituri de la 7 metri. Desi timorati in debutul partidei, constantenii au jucat de la egal la egal, luand conducerea inca din prima repriza (14-12 la pauza). Axioma sportiva care spune ca "un portar bun face cat o jumatate de echipa" s-a confirmat prin evolutia remarcabila a portarului Ionut Stanescu, ingerul pazitor al buturilor HCM. Foarte inspirata s-a dovedit a fi legitimarea cu doar cateva zile inaintea meciului a sarbului Alexandr Adzici, venit de la Steaua Rosie Belgrad si fost jucator in Liga spaniola la Santander. Sarbul s-a integrat perfect in echipa HCM-ului, aducand forta, experienta si aplomb in jocul campionilor nostri. Dupa pauza, HCM n-a slabit ritmul, marind diferenta la 4 goluri in numai 5 minute. Dar, profitand de momentele de relaxare si de cateva ratari ale jucatorilor constanteni, Barcelona a trecut in avantaj (22-21), pastrandu-l pana in ultimile doua minute ale partidei (27-26), desi au avut la un moment dat doi jucatori eliminati. Se parea ca valoarea si experienta catalanilor va inclina balanta in favoarea lor. Dar pivotul Eremia Paraianu si-a demonstrat inca o data clasa internationala, reusind sa inscrie doua goluri in momente psihologice. Cu mai putin de 30 de secunde inainte de fluierul final, scorul era 28-27 pentru noi. In disperare de cauza, catalanii ies la ultimul atac cu tot cu portar. Final de infarct: atacul se prelungeste, Barca are mai multe aruncari de la 9 metri, dar constantenii placheaza ca la rugby, iar mingea loveste bara. Adrian Tucanu recupereaza si arunca in ultima secunda, de la mijlocul terenului, direct in poarta goala: 29-27, in uralele unei sali in delir. "Corida" de pe teren i-a dus pe suporterii constanteni pe culmile fericirii. Ei au plecat cantand sa continue fiesta pe stadionul "Gheorghe Hagi", unde urma sa se desfasoare un alt meci: Farul - FCM Bacau. Pe o ploaie bacoviana, galeria ragusita de atatea scandari a traversat orasul victorioasa, in frunte cu agitatorul-sef Sorin Mihailescu, in mare forma, descult si fara tricou. HCM Constanta, antrenata de Aihan Omer si Eden Hairi, a jucat in formula: Ionut Stanescu (capitan) si Mihai Popescu - portari; Silviu Baiceanu, Marius Stavrositu, Florin Nicolae, Laurentiu Toma, Paul Giotoiu, Marius Saulescu, George Buricea, Adrian Tucanu, Mihai Timofte, Eremia Paraianu si Alexandr Adzici. Handbalistii constanteni vor trebui sa renunte rapid la euforia victoriei, caci urmatorul meci din grupa este programat saptamana viitoare, pe 23 octombrie, cu macedonenii de la Vardar Skopje. Calificarea in sferturile Ligii Campionilor este inca departe.