Extremele Rapidului: bufonul Minca si salvatorul Burdujan

0

Chiar daca erau deja calificati, rapidistii s-au dus in Germania constienti ca pot ceda prima pozitie din clasament, riscand sa ajunga direct pe locul trei. Coordonatele partidei pierdute cu 2-1 de

Chiar daca erau deja calificati, rapidistii s-au dus in Germania constienti ca pot ceda prima pozitie din clasament, riscand sa ajunga direct pe locul trei. Coordonatele partidei pierdute cu 2-1 de formatia antrenata de Razvan Lucescu au fost legate de inexactitatea inlocuitorului lui Danut Coman intre buturile alb-visiniilor si de explozia fostului atacant nemtean Lucian Burdujan. Letargia cu care fotbalistii din Grant au evoluat in prima repriza a fost taxata de unul dintre "varfurile" lui Trappatoni, care a fost ajutat si de gafa lui Minca din minutul 20. Tanarul portar a ezitat sa prinda o pasa primita de la mijlocasul Ilyes si dupa ce balonul i-a trecut printre picioare, s-a vazut nevoit sa se uite la Gomez, care statuse la panda, cum deschide scorul. Diferenta pe tabela a luat proportii pe finalul primului mitan, cand acelasi neamt a marcat al doilea gol. Chiar daca tehnicianul italian a trimis un prim unsprezece in care s-au regasit doar doi titulari, Rapidul a putut incerca vigilenta goalkeeperului german numai dupa pauza. Intrarea lui Burdujan cu 15 minute inainte de fluierul de final a adus un suflu nou alb-visiniilor, care au redus din handicap prin atacantul adus de la Piatra Neamt. Golul sau a salvat impresia lasata de romani si a readus Rapidul pe primul loc al clasamentului, dupa ce Minca il infundase pe ultima treapta a podiumului. "Toti l-am incurajat pe Mihai (n.r. - Mihai Minca), pentru ca suntem o familie", au declarat jucatorii "visinii" care au cazut de acord cu patronul din Grant ca primele pentru calificarea in primavara europeana sa le fie platite dupa ce se dau datoriile la bugetul statului. Tehnicianul gazdelor era nemultumit de victoria in fata Rapidului. Chiar daca au acumulat astfel noua puncte, Trappatoni era dezamagit de faptul ca diferenta de un gol de pe tabela de marcaj le-a dat posibilitatea giulestenilor sa se mentina pe prima pozitie, iar pe nemti i-a trimis pe locul trei. "A fost o seara frumoasa pentru mine. Am meritat victoria, dar imi pare rau ca am ratat castigarea grupei", a punctat Giovanni Trappatoni.

VfB Stuttgart - Rapid 2-1
Gomez (20, 39) / Burdujan (80)
Stuttgart: Heinen - Hinkel, Babbel, Delpierre, Gerber - Gentner, Carevici, Hitzlsperger, Gronkjaer (Stranzl, 88) - Cacau (Tiffert, 76), Gomez (Streller). Antrenor: Giovanni Trappatoni
Rapid: Minca - M. Constantin, Maftei, I. Rada - Badoi, Maldarasanu, Ilyes (Burdujan, 75), Art. Karamian - Buga (E. Dica, 64), D. Niculae, N. Constantin (Vasilache, 51). Antrenor: Razvan Lucescu
Arbitru: Domenico Messina. Asistenti: Gabriele Contini, Lorenzo Fornasin (toti din Italia)
Spectatori: 11.000