Volei: Serbia a câştigat prima ediţie a Ligii Europene

0

Echipa feminină de volei a Serbiei şi-a dovedit valoarea, câştigând prima ediţie a Ligii Europene. Din lotul folosit în Final Four au făcut parte Brizitka Molnar şi Sanja Malagurski, jucătoare care cu câştigat ediţia trecută a campionatului României, cu Metal Galaţi.

Pentru a obţine acest succes Serbia a tremurat în faţa formaţiilor calificate din grupa României. Mai întâi, în semifinale a depăşit Franţa, cu 3:2 (21, 15, -21, -18, 10). Apoi, în meciul care a decis câştigătoarea competiţiei, a trecut de Turcia, la fel de greu: 3:2 (-32, -17, 20, 23, 15).
Pe locul 3 s-a clasat Bulgaria, care, cu Rodostina Chiţigoi şi Maria Filipova în lot, s-a impus în faţa Franţei: 3:0 (23, 23, 24). În semifinale, formaţia din ţara aflată la sud de România a pierdut (1:3 / 13-25, 24-26, 26-24, 21-25) cu Turcia.
Serbia va fi adversara României în ultima fază a preliminariilor Campionatului Mondial din 2010 (Subotica, 17-19 iulie).