Eliminare

0

Şahtior a ieşit din Europa Echipa antrenată de Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, a fost eliminată din Liga Campionilor după ce a pierdut pe teren propriu, scor 1-2, partida cu Benfica

Şahtior a ieşit din Europa

Echipa antrenată de Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, a fost eliminată din Liga Campionilor după ce a pierdut pe teren propriu, scor 1-2, partida cu Benfica Lisabona. Deşi spera la optimile competiţiei, echipa ucraineană nu va juca nici în Cupa UEFA ea terminând Grupa D a Ligii pe ultimul loc.

"Minerii" au început dezastruos partida primind două goluri în 20 de minute din partea atacantului paraguayan Oscar Cardozo. Speranţele ucrainienilor s-au aprins odată cu penalty-ul transformat de Lucarelli în minutul 30. În repriza a doua însă Şahtior a dominat haotic fără să-şi creeze ocazii mari de gol. Eşecul este cu atât mai usturător cu cât AC Milan a învins pe Celtic Glasgow cu scorul de 1-0, astfel că, în cazul în care ar fi învins Benfica, Şahtior ar fi ajuns în optimile LC.