Două românce, în turul doi!

0

Edina Gallovits a trecut de rusoaica Bardina, în timp ce Raluca Olaru a depăşit-o pe ucraineanca Vakulenko Edina Gallovits a trecut ieri, în premieră de primul tur al unui turneu de Grand

Edina Gallovits a trecut de rusoaica Bardina, în timp ce Raluca Olaru a depăşit-o pe ucraineanca Vakulenko

Edina Gallovits a trecut ieri, în premieră de primul tur al unui turneu de Grand Slam. Adversara ei de la Roland Garros, rusoaica Vasilica Bardina, s-a retras în setul doi, la scorul de 6-0, 4-0 pentru româncă, după 49 de minute de joc. Gallovits o va întâlni în turul doi pe Shahar Peer (Israel), numărul 15 mondial, cea care a învins-o pe Kaia Kanepi (Estonia), în două seturi, scor 6-1, 6-3. Israelianca Shahar Peer a ajuns în 2006 până în optimile de la Roland Garros. Edina Gallovits s-a născut pe 10 decembrie 1984, la Timişoara, dar în momentul de faţă locuieşte în Atlanta. În 2007, ea a reuşit să strângă din premii 41.000 USD, a câştigat 27 de partide şi a pierdut 10. Adversara ei din turul doi, Shahar Peer, a adunat 365.000 USD în acest an şi a înregistrat 25 de victorii şi 10 înfrângeri. Până în momentul de faţă, cele două jucătoare nu se întâlniseră niciodată.Intrată mai târziu în concurs, Raluca Olaru a reuşit să treacă de favorita numărul 30, ucraineanca Vakulenko, scor 6-4, 6-1.