Dinamovistii au castigat razboiul cu razesii

0

Vicecampioana Dinamo a invins cu 2-1 pe FC Vaslui si si-a pastrat prima pozitie in clasamentul Diviziei A. Partida a reprezentat un duel intre tehnicienii prieteni Ioan Andone si Mircea Rednic, aflati

Vicecampioana Dinamo a invins cu 2-1 pe FC Vaslui si si-a pastrat prima pozitie in clasamentul Diviziei A. Partida a reprezentat un duel intre tehnicienii prieteni Ioan Andone si Mircea Rednic, aflati la poluri opuse in campionat si despartiti de 22 de puncte in clasament. Dupa infrangerea dramatica de la Sofia, dinamovistii nu aveau decat varianta victoriei pentru a depasi pasa proasta si pentru a-i salva scaunul lui Ioan Andone, care s-ar fi cutremurat serios in cazul unui esec la Vaslui. Cu toate acestea, gazdele au dominat cea mai mare parte a jocului, ratand cele mai importante ocazii ale partidei. Cele doua echipe au inceput meciul ezitant, iar gazdele au avut prima ocazie mare de gol in minutul 17, cand Claudiu Raducanu nu l-a putut invinge pe Gaev din cativa metri. Tot Raducanu a mai avut inca o data golul in varful bocancului, dar sutul sau din 8 metri a fost blocat de Daouda. De altfel, fostul atacant al Stelei s-a transformat in eroul negativ al partidei, ratand incredibil si in minutul 52, din 12 metri, singur cu portarul. Dinamovistii s-au trezit din pumni, pe final de partida, suficient cat sa se impuna. Mai intai, in minutul 67, Plesan a reluat perfect cu capul, la coltul lung, o centrare venita de pe partea dreapta. Linistea a fost adusa in tabara alb-rosilor in minutul 80 de Claudiu Niculescu, cel care a finalizat un contraatac scoala. Vasluienii nu au mai reusit decat golul de onoare, in ultimul minut al partidei, prin Badea, care l-a invins pe Gaev cu o lovitura de cap. In urma victoriei de la Vaslui, Dinamo si-a consolidat pozitia de lider, in timp ce echipa moldoveana a ramas pe ultimul loc al Diviziei A cu doar patru puncte cucerite in 12 etape.