Dinamo, victorie chinuita cu o divizionara B

0

Alb-rosii au invins Dacia Unirea Braila cu 1-0 prin golul marcat de Iordache in minutul 11

Dinamo a invins cu scorul de 1-0 divizionara B Dacia Unirea Braila in meciul tur din cadrul sferturilor de finala ale Cupei Romaniei. Dinamovistii au beneficiat doar de suportul simbolic al celor 500 de suporteri care au avut curajul sa infrunte ploaia rece si vantul. In aceste conditii, galeria oaspetilor a fost de doua ori mai numeroasa decat a "cainilor", motiv pentru care brailenii au scandat: "Rusine, voi n-aveti galerie". De partea cealalta, suporterii care au compus fragila galerie dinamovista nu si-au incurajat de la inceput favoritii, in semn de protest pentru ultimele rezultate inregistrate de "caini" in Divizia A. Campionii au inceput in tromba si, in minutul 11, Iordache a deschis scorul reluand cu capul in plasa cornerul batut de pe dreapta de Irimia. Profitand de o dominare accentuata, gazdele si-au creat o multime de ocazii, Adrian Mihalcea reusind sa enerveze de-a binelea pe putinii spectatori din Stefan cel Mare. Atacantul a ratat doua ocazii uriase in minutele 36 si 39, motiv pentru care antrenorul Ioan Andone a decis sa-l inlocuiasca in repriza secunda cu Alex Baltoi. In cea de-a doua parte a jocului, brailenii au echilibrat jocul, dar nu au reusit sa se apropie periculos de poarta dinamovista. Baltoi a preluat ghinionul predecesorului sau, ratand din doar opt metri in minutul 61. Desi a controlat meciul in totalitate, Dinamo nu a reusit decat o victorie la limita, care pastreaza inca deschise sansele la calificare, pentru ambele echipe, in returul, de peste doua saptamani, de la Braila.