Dinamo a facut pasul decisiv pentru castigarea campionatului

0

* "Cainii" mai au nevoie doar de o victorie acasa, cu Apulum * Antrenorul timisorean Panduru a respectat "traditia" si a urlat iar la ziaristi

Norii negri care s-au adunat deasupra stadionului Dan Paltinisanu din Timisoara, cu doua ore inainte de inceperea meciului dintre Poli Timisoara si Dinamo, au prevestit parca esecul gazdelor in fata celei mai urate echipe pe malurile Begai. Fortele de ordine au luat masuri speciale de ordine, fiind instituite filtre si adusi pentru mentinerea ordinii inclusiv agenti din cadrul Politiei de Frontiera. Suporterii alb-violeti au inceput sa vina la stadion cu cinci ore inainte de inceperea meciului, insa portile au fost deschise numai pe la ora 17, dupa ce tifossi au inceput un miting ad-hoc, obositi sa stea in picioare in soare. Cu doua ore inainte de inceperea meciului, tribunele erau arhipline. Cei 40.000 de timisoreni au incercat sa alunge norii scandand intruna numele favoritilor si huiduind "cainii". Chiar daca a plouat torential pe tot parcursul meciului, suporterii timisoreni au ramas pe pozitii. La inceputul jocului, galeria alb-violeta a afisat un banner pe care scria "Voi primii in clasament, noi primii in Europa" si a desfasurat un imens steag al Uniunii Europene. Dupa un inceput de meci in care timisorenii au incercat sa marcheze, dinamovistul Niculescu a facut liniste pe stadion in minutul zece, cand din lovitura libera a marcat primul gol al meciului, in timp ce portarul Grigore a ramas simplu spectator la faza. Timisorenii au ratat egalarea patru minute mai tarziu, cand Angheluta a sutat de la 25 de metri in bara portii dinamoviste. Repriza a doua incepe tot cu o ratare a timisorenilor, Balace nefiind in stare sa inscrie dupa ce a scapat singur cu portarul. Golul lui Danciulescu, din minutul 64, a declansat fiesta in mijlocul galeriei "cainilor rosii". Dezamagita de evolutia timisorenilor in fata rivalilor de la Dinamo, majoritatea galeriei alb-violete a parasit stadionul cu mult inainte de a se termina meciul, nemaifiind aceeasi atmosfera incredibila de la meciul cu Steaua. Timisorenilor nu le-a adus noroc nici reclama electorala in care antrenorul Panduru aparea in prim-plan cu ochelari de soare, flancat de patronul Anton Dobos si presedintele CJ Timis, pesedistul Dan Ioan Sipos. Conform sloganului, scorul ar fi trebuit sa fie de 3-0, dar se pare ca Sipos nu a fost talismanul norocos pentru jucatorii alb-violeti. La finalul meciului, Balace a reusit sa inscrie, insa era prea tarziu pentru ca soarta jocului sa mai poata fi rasturnata. "Campionii", au scandat jucatorii dinamovisti impreuna cu galeria, in timp ce timisorenii au plecat la vestiare cu capetele plecate, fara sa mai fie aclamati de suporteri. Antrenorul Basarab Panduru s-a dat din nou in stamba la conferinta de presa. Dupa ce l-a felicitat pe Ioan Andone pentru victorie "pe care cred ca o meritati", Panduru a inceput sa racneasca: "Ziaristii cu care sunt in procese sau care nu imi dau numele in ziar sa iasa afara. Nu au ce cauta aici. Eu nu discut cu ei". Pentru ca jurnalistii au refuzat sa se supuna dorintei antrenorului timisorean, Panduru a plecat de la conferinta de presa, spunand: "Imi cer scuze, dar nu pot vorbi in fata acestor oameni. Daca sunteti solidari cu ei, asta e". Pentru a dovedi ca e marinimos, a catadicsit sa dea o declaratie pentru televiziuni, dupa ce cameramanii au alergat dupa Panduru prin ploaie.