Dinamo, campioana Romaniei!

0

Dolarii lui Gigi Becali si juramintele pe Biblie n-au putut opri fiesta cainilor rosii Elevii lui Ioan Andone s-au impus cu scorul de 5-1 in partida cu Apulum si au reusit sa castige al 17-lea titlu

Dolarii lui Gigi Becali si juramintele pe Biblie n-au putut opri fiesta cainilor rosii
Elevii lui Ioan Andone s-au impus cu scorul de 5-1 in partida cu Apulum si au reusit sa castige al 17-lea titlu din istorie si al treilea din ultimii patru ani
Gigi Becali le-a promis jucatorilor din Alba Iulia 150.000 de dolari ca sa-i incurce pe "caini" si i-a pus sa jure pe Biblie ca-si vor apara corect sansele
"Pe teren se vor intalni 11 jucatori contra 11 jucatori. Asa ca banii lui Gigi Becali nu au nici o valoare", spuneau dinamovistii inaintea partidei cu Apulum. In ciuda acestui avertisment, Gigi Becali i-a pus pe jucatorii de la Alba Iulia sa jure pe Biblie ca isi vor apara corect sansele si le-a lasat o geanta cu 150.000 de dolari pe care ardelenii urmau sa-i incaseze daca reuseau sa-i incurce pe "cainii rosii". Insa, pe teren, diferenta de valoare dintre cele doua combatante a fost evidenta. Era abia minutul 13 cand Danciulescu reuseste sa deschida scorul. Atunci, Bumb face hent in careu, Helesteanu dicteaza o lovitura de la 11 metri, care este transformata fara probleme de catre golgeterul dinamovistilor. Peste numai sase minute, Dinamo se desprinde pe tabela de marcaj, dupa punctul realizat de Claudiu Niculescu. Atunci, Grigorie a centrat excelent, iar Niculescu inscrie pe langa Turcas. Elevii lui Ioan Andone ar mai fi putut marca o data in finalul primei reprize, cand Barcauan a expediat balonul cu capul in bara, dupa un corner executat de Grigorie. Insa, cu doua minute mai devreme, ardelenii ar fi putut reduce din diferenta, dar lobul lui Galdean, de la noua metri, a trecut pe langa poarta. In repriza a doua, dinamovistii si-au continuat galopul de sanatate si au reusit sa mai inscrie de doua ori, in minutul 61, prin Claudiu Niculescu, si in minutul 71, prin Ionel Danciulescu. Lovitua de gratie a fost data de catre Vlad Munteanu, care, in minutul 84, a transformat cu precizie o lovitura libera. Acesta a fost momentul in care cei aproximativ 20.000 de spectatori au inceput fiesta. Golul reusit de Apulum, cu trei minute de final, nu a contat decat la capitolul onoare.
Steaua, stinsa de orgoliul oltenesc
Meciul de pe stadionul "Ion Oblemenco" dintre Stiinta si Steaua s-a incheiat la egalitate, 1-1.
Stelistii au inceput meciul de la Craiova purtand in suflet speranta ca fotbalistii lui Apulum pot face un miracol in Stefan cel Mare. Chiar daca banii patronului Gigi Becali nu au putut face nimic, elevii lui Piturca si-au luat rolul in serios si au jucat de parca titlul mai putea depinde de rezultatul inregistrat pe stadionul "Ion Oblemenco". Mai intai, Adrian Neaga a ratat o ocazie importanta la poarta lui Guso, pentru ca, la doar cinci minute, Njock sa-i exaspereze pe fanii olteni dupa ce nu a putut sa nimereasca spatiul portii de la doar sase metri, dupa o gafa a portarului stelist Hamutovski. Ghinionul "juvetilor" s-a transformat in noroc pentru Steaua si Dica a reusit sa deschida scorul in minutul 33, atunci cand a sutat un balon care a trecut printre picioarele portarului Adnan Guso. Dupa gol, stelistii s-au instalat in terenul advers, in special in cea de-a doua repriza, cand Neaga a trimis balonul in bara transversala a portii oltene. Apatici, si cu un Mihaita Plesan cu gandul mai mult la un transfer la Ajax Amsterdam, Universitatea nu a pus prea multe probleme apararii steliste. A fost nevoie de eliminarile stelistilor Dinita, eliminat odata cu olteanul Njock si portarul Hamutovski, precum si de intrarea in teren a presedintelui si actionarului Universitatii, Pavel Badea, aflat la ultimul sau meci pentru Craiova, pentru ca Universitatea sa revina in joc. Badita i-a pasat excelent lui Lutu in minutul 74, iar "ex-stelistul" a adus egalarea, invingandu-l pe portarul de rezerva al Stelei, Martin Tudor. Desi au avut superioritate numerica in ultimele 20 de minute, oltenii nu au reusit sa se impuna desi au dominat copios finalul meciului. Dupa ce Steaua a pierdut titlul, "militarii" nu s-au putut consola nici macar cu prima victorie la Craiova in ultimii cinci ani obtinand pentru a trei oara o remiza in deplasare.
Badea si Rednic - actionari la Universitatea Craiova
Dinel Staicu, patronul Universitatii Craiova, a cedat, cu o zi inaintea meciului cu Steaua, 40 la suta din actiunile pe care le detinea la gruparea din Banie. Astfel, in urma unui contract, noii asociati ai lui Dinel sunt Pavel Badea si Mircea Rednic, fiecare detinand 20 de procente din capitalul social al Universitatii Craiova. Staicu a recurs la aceasta decizie pentru a-i stimula pe antrenorul si presedintele Universitatii sa-si faca treaba cat mai bine.Tranzactia vine in urma zvonurilor aparute in Banie cum ca Mircea Rednic ar pleca in Giulesti, avand o oferta de 150.000 de euro pe sezon.