Dinamo-Steaua, un derby chinuit si plictisitor

0

Singurul gol al partidei a fost marcat de tanarul atacant Andrei Cristea, in minutul 84, dupa o faza suspecta de ofsaid. Fanii dinamovisti nu si-au incurajat favoritii in primele 15 minute ale partidei, pentru a amenda greva declansata de jucatori saptamana trecuta

Steaua a invins cu 1-0 pe Dinamo in ceea ce ar fi trebuit sa fie spectacolul unui campionat cenusiu. In loc ca eternul derby sa dea culoare etapei, Dinamo-Steaua a dat impresia ca s-a molipsit de la mediocritatea Diviziei A. Incrancenare la superlativ, dar greseli personale si pase la adversar cu duiumul au dus la un meci urat in locul spectacolului asteptat de milioane de fani. Pe stadion au fost doar 12.000 de suporteri restul fiind speriati ori de ploaie, ori de preturile la bilete (duble fata de meciul cu Manchester United). Somnolenta instalata minute bune pe terenul de joc a fost anticipata de protestul fanilor dinamovisti care nu si-au aplaudat favoritii si au pastrat liniste totala in primele 15 minute pentru a amenda asa-zisa greva a dinamovistilor de saptamana trecuta. "Cum ar fi sa obosim si noi?", s-au intrebat printr-un banner fanii "alb-rosilor". Dupa un sfert de ora, timp in care cei 2500 de stelisti au dominat fondul sonor, dinamovistii au izbucnit in urari de bine fata de rivala de moarte si au desfasurat bannere ironice la adresa stelistilor. "Zburam pe acelasi cer, dar in directii diferite" sau "noi oriunde prezenti, voi telespectatori atenti", aluzie la absenta galeriei Stelei de la Belgrad. De partea cealalta, fanii "ros-albastri" au sesizat importanta meciului care ar putea insemna un nou inceput pentru elevii lui Walter Zenga: "Speranta se naste sau moare acum". Pe teren parea ca steaua gruparii din Ghencea straluceste mai tare, "ros-albastrii" dominand o prima repriza in care dinamovistii s-au intrecut in greseli. In ciuda dominarii, doar loviturile de cap ale lui Oprita si sutul lui Petre Marin au creat cat de cat panica la poarta dinamovista. Repriza a doua a apartinut gazdelor, Alistar fiind cel mai aproape de gol in minutul 52. Unul dintre cele mai fierbinti momente ale reprizei a fost schimbarea stelistului Dorinel Munteanu, injurat crunt de suporterii dinamovisti care nu i-au uitat trecutul din Stefan cel Mare. In minutul 83, Zenga l-a scos din teren pe Oprita care a evoluat sters si l-a introdus pe tanarul Andrei Cristea care avea sa devina eroul serii. In minutul 84, ex-bacauanul a tasnit de langa Alistar, dintr-o pozitie suspecta de ofsaid si, dupa o cursa de 20 de metri, l-a invins pe portarul Munteanu cu un sut la coltul lung. "Este un gol pentru toti stelistii din tara", a spus jucatorul de 20 de ani. Golul l-a determintat pe patronul sau, Gigi Becal, sa-l sune imediat pe presedintele de onoare al lui FCM Bacau, Dumitru Sechelariu, caruia i-a multumit pentru transfer. A fost asul din maneca al lui Zenga si revansa italianului pentru criticile suportate dupa infrangerea din Giulesti. "Pentru mine este foarte importanta aceasta victorie in Stefan cel Mare, pentru ca aveam nevoie de cele trei puncte. Este important pentru echipa, pentru suporteri si pentru viitorul meu aici", a declarat, dupa meci, Zenga. Victoria impotriva rivalilor a declansat nebunia in galeria Stelei. Dupa ce au fost la un pas sa se incaiere cu dinamovistii la incheierea meciului, fanii "ros-albastrilor" au invadat centrul Capitalei manifestandu-se zgomotos in special pe Bulevardul Magheru. Infrangerea dinamovista a fost explicata de antrenorul Ioan Andone prin lipsa de motivare. "Una peste alta, sunt multi jucatori de la Dinamo care nu evolueaza la forma maxima din mai multe motive pe care nu le pot spune aici. A fost ofsaid sau nu la faza golului, acum nu mai este important decat faptul ca am pierdut trei puncte. Am crezut ca, dupa o prima repriza buna cu Manchester, ne-am rezolvat problemele. La nivelul si pretentiile clubului trebuie sa ne revenim pentru ca asta nu e Dinamo cea adevarata", a spus Andone. A doua zi, la festivitatea inmanarii licentelor Pro, Andone a declarat despre golul lui Cristea: "Sincer? Nu a fost ofsaid la Andrei Cristea. Daca marcam primii la ocazia lui Alistar poate castigam noi". Mult mai transant a fost directorul executiv al lui Dinamo, Cristi Borcea, convins ca echipa sa a fost furata de arbitri. "Normal ca sunt suparat. Chiar daca am jucat prost, astazi ne-au furat arbitrii. Golul a fost marcat din ofsaid, iar Paraschiv trebuia eliminat. Prima repriza a fost dominata de Steaua, iar a doua a fost dominata clar de Dinamo. Trebuie sa strangem randurile. Aceiasi jucatori au facut performanta anul trecut. Sunt sigur ca ne vom reveni", a spus oficialul dinamovist.