Dinamo Kiev a luat fata Realului

0

Prin punctul reusit in meciul Real Madrid - Bayer Leverkusen, scor 1-1, Raul a ajuns la cota 49 si l-a egalat astfel pe Di Stefano in clasamentul celor mai prolifici atacanti din Liga Campionilor

Dinamo Kiev, echipa romanilor Ghioane si Cernat, a invins cu scorul de 2-0 formatia AS Roma, in grupa B a Ligii Campionilor si mai are nevoie de doar un rezultat de egalitate in fata nemtilor de la Bayer Leverkusen, pentru a accede in fazele superioare ale competitiei. Autogolul grecului Dellas, dintr-o centrare a lui Ghioane, si punctul marcat de catre Saskih in minutul 82 i-au propulsat pe ucraineni in fruntea grupei, Cernat & Co. avand cu doua puncte mai mult decat contracandidatele Real Madrid si Bayer Leverkusen. Veniti la Kiev fara opt titulari, printre care se numara si vedetele De Rossi, Dacourt, Montella si Totti, italienii au facut cu greu fata ritmului impus de catre gazde, doar norocul si portarul Pelizzoli limitand proportiile scorului. Ba mai mult, trupa lui Del Neri a trebuit sa faca fata unor conditii meteo vitrege, pe toata durata partidei ningand in timp ce temperatura, la ora meciului, a fost de -7 grade Celsius. Ucrainenii, mai obisnuiti cu aceste conditii, si-au presat adversarii inca de la inceputul partidei, dar crisparea liniei de mijloc a facut ca ocaziile de poarta sa fie destul de rare. In repriza a doua, ucrainenii au devenit mai clari la centrul terenului, dar Pelizzoli a mentinut inghetat scorul de pe tabela de marcaj pana in minutul 72, cand Dellas marcheaza in propria poarta. Dupa numai zece minute, Saskih mareste avantajul ucrainenilor, care castiga astfel fara probleme in fata trupei lui Del Neri. "Eu cred ca am evoluat bine, mai ales in partea centrala a terenului. Am reusit sa inchidem bine culoarele catre poarta noastra, iar ucrainenii au intrat in avantaj din cauza unui autogol. Apreciez faptul ca jucatorii s-au batut pentru fiecare balon, dar cu putin noroc am fi putut pleca neinvinsi de aici", a spus tehnicianul italian. In cealalta partida a grupei, Real Madrid si Bayer Leverkusen au terminat la egalitate, scor 1-1, astfel ca cele doua formatii sunt obligate sa castige ultima partida daca vor sa continue cursa pentru adjudecarea trofeului Ligii Campionilor. Bulgarul Berbatov i-a dus pe germani in avantaj cu noua minute de pauza, in timp ce "galacticii" au egalat datorita punctului reusit de Raul, in minutul 70. Prin punctul reusit in meciul cu Leverkusen, Raul a ajuns la cota 49 si l-a egalat astfel pe Di Stefano in clasamentul celor mai prolifici atacanti din Liga Campionilor. In celelalte partide desfasurate marti seara in Liga Campionilor, s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Monaco - Liverpool 1-0; Olympiakos - Deportivo La Coruna 1-0; Bayern MUnchen - Maccabi Tel Aviv 5-1; Juventus Torino - Ajax Amsterdam 1-0; Manchester United - Olympique Lyon 2-1; Sparta Praga - Fenerbahce 0-1.