Derby-ul Italiei, Lazio - AS Roma, suspendat in urma unui zvon

0

* Dupa ce printre suporterii echipei vizitatoare s-a raspandit informatia, falsa, ca un copil a fost omorat de o masina a politiei, cei 30.000 de fani au scandat "Asasinii! Asasinii!" si au aruncat cu scaune in politisti * Dupa 20 de minute de negocieri, meciul a fost suspendat si se va rejuca

Peste 80.000 de fani italieni au luat loc pe "Stadio Olimpico" din Roma la unul dintre cele mai mari derby-uri ale fotbalului italian: Lazio - AS Roma. Meciul de la care toata lumea astepta un super-show avea sa fie, pana la urma, un mare fiasco. Pentru prima oara in istoria fotbalului italian si, probabil, pentru prima oara in istoria fotbalului mondial un meci a fost suspendat din cauza unui zvon. La pauza, cele doua echipe erau la egalitate, 0-0, dar Lazio, gazda duminica seara, dominase clar intalnirea, asa ca fanii echipei lui Chivu asteptau cu ingrijorare repriza a doua. Aceasta a durat, insa, numai doua minute pentru ca, brusc, capitanii celor doua echipe au luat decizia de a intrerupe jocul. Era minutul 47 si in tribune isi facuse loc un zvon: un copil, suporter la celor de la AS Roma, fusese omorat de o masina a politiei. Dupa cateva minute de confuzie, oficiali ai politiei din Roma au infirmat acest zvon, chiar seful Politiei, prezent pe stadion, implicandu-se personal in rezolvarea acestui incident. Din pacate pentru cei care au dorit sa vada fotbal, capitanii celor doua echipe nu au mai dorit ca meciul sa continue drept pentru care au facut presiuni pentru ca partida sa fie suspendata. Dupa douazeci de minute de negocieri, timp in care arbitrul intalnirii a vorbit cu Galliano, vicepresedintele Ligii Italiene de Fotbal, acesta a acceptat ca partida sa nu mai continue. " A fost o masura luata pentru siguranta spectatorilor", a fost justificarea oficialilor ligii si, in mare masura, acestia aveau dreptate. Nu de altceva, dar dupa ce zvonul a ajuns la urechile celor 30.000 de fani ai echipei AS Roma, dinspre peluza unde se gaseau s-a abatut asupra fortelor de ordine un adevarat tir cu scaune, sticle, brichete si monede, incidentele terminandu-se cu ranirea a 14 suporteri si a 153 de politisti. "Asasinii! Asasinii!", au scandat fanii la adresa fortelor de ordine, pe care le considerau vinovate de moartea copilului si cum era posibil ca incidentele sa degenereze, meciul a fost supendat. Desi se pare ca zvonul a fost lansat chiar de fanii celor de la AS Roma, nemultumiti de evolutia echipei lor, acest lucru nu a putut fi dovedit, asa ca Liga italiana a luat decizia ca partida sa se rejoace. Nu se stie, insa, cand, pentru ca programul celor doua echipe este foarte incarcat, la fel cum este, de altfel, tot programul Seriei A.