Danemarca a preluat sefia grupei

0

Danezii au invins sambata Norvegia cu 1-0 si s-au instalat in fotoliul de lider al grupei noastre. Miercuri, selectionata lui Morten Olsen intalneste pe Luxemburg, iar Norvegia joaca acasa impotriva tricolorilor

Cu doar trei meciuri ramase de disputat, in grupa a doua lupta pentru calificarea la Campionatul European din 2004 se incinge. Selectionata Danemarcei a castigat la limita, cu 1-0, partida cu Norvegia disputata pe teren propriu si s-a instalat in fruntea grupei din care face parte si Romania. Intalnirea de la Copenhaga, care s-a bucurat de un interes imens in ambele tari, nu si-a meritat insa statutul de derby al Nordului decat prin angajament si dispozitie la efort. In rest, fotbalul a cam lipsit, in primul rand din cauza faptului ca Danemarca a deschis scorul foarte devreme. In minutul 5, Groenkjaer a marcat unicul gol al intalnirii, iar imediat selectionerul Morten Olsen a dat ordin sa se inchida jocul. Lucru normal, daca ne gandim ca importante erau cele trei puncte, si nu spectacolul de pe teren. La finalul partidei, selectionerul Danemarcei s-a aratat incantat de rezultat: "A fost un meci tensionat, ambele echipe au dat tot ce au putut. Evident, avem nevoie si de cele trei puncte din Luxemburg, dar presiunea este acum in tabara Norvegiei". Nils Johan Semb, antrenorul adversarilor nostri de miercuri, a fost zgarcit in declaratii, spunand doar ca Danemarca a jucat mai bine si a meritat victoria. Intr-o partida din grupa a sasea, selectionata Armeniei, condusa de Mihai Stoichita, a fost invinsa in ultimul minut de Ucraina in deplasare cu 4-3.