Dan Petrescu: "M-am saturat sa jucam frumos si sa pierdem"

0

* Sportul Studentesc - Apulum Alba Iulia, scor 1-2 * In prima repriza, Sportul a fost condusa de pe banca de catre secundul Cezar Zamfir, in timp ce Dan Petrescu analiza adversarii din tribuna oficiala

Specialista de anul trecut in meciurile din deplasare, Apulum, a dat, chiar in prima etapa a sezonului, o noua mostra a valorii sale pe terenuri adverse. Apulum a invins Sportul Studentesc cu scorul de 2-1, dupa un meci in care atacantii lui Dan Petrescu l-au facut mare pe portarul oaspetilor, Turcas. Prima repriza nu a consemnat decat doua ocazii de poarta, ambele de partea gazdelor. Gigel Bucur, in minutul 10, si Mazilu, in finalul reprizei, au ratat dupa ce au scapat singuri cu portarul advers. Cea de-a doua parte a meciului l-a scos la rampa pe Alin Paleacu, jucator dorit in vara si de catre Dinamo. In minutul 48, septarul lui Apulum arunca o minge in careul lui Stancioiu, Stancu nu este atent, iar Galdean marcheaza fara probleme. Apoi, in minutul 54, Paleacu a trimis o pasa intre fundasii Sportului, Ratiu greseste, iar Galean, care intrase in posesia balonului, este faultat in careu de Stancioiu. Penaltyul este executat cu sange rece de acelasi Paleacu, Apulum conducand cu 2-0. "Studentii" au replicat imediat, dar Tibi Balan a nimerit de doua ori bara portii aparate de Turcas, in minutele 66 si 78. Golul lui Curelea, din prelungirile meciului, nu a facut decat sa mai spele din rusinea unui debut cu stangul in Divizia A a formatiei antrenate de Dan Petrescu. "In prima repriza am dominat jocul. De cand sunt antrenor la Sportul ni se intampla sa avem cate sapte, opt ocazii pe meci si sa nu inscriem. De obicei, portarul echipei adverse este cel mai bun jucator de pe teren. Prima ocazie mai clara a lor a fost gol. Nu-mi este frica de Divizia A, dar trebuie sa ne mentinem aici. M-am saturat sa jucam frumos si sa pierdem meciurile", a spus Dan Petrescu. Autor al unui gol, Galdean a tinut sa-i multumeasca portarului Turcas pentru rezultatul reusit de catre Apulum pe terenul Sportului Studentesc. "Toata echipa a jucat bine si vreau sa-l felicit in primul rand pe portarul Turcas. Noi am venit cu gandul sa nu pierdem, dar cred ca victoria a fost meritata. In acest sezon, Apulum se gandeste sa scape de retrogradare. Suntem un club mic, cu probleme financiare", a declarat Galdean. Asa cum obisnuise si la partidele Rapidului, Dan Petrescu a tinut sa vada prima repriza din tribuna. Secundul Cezar Zamfir a dat indicatii tactice fotbalistilor, el devenind tinta favorita a ironiilor suporterilor, care il intrebau daca a semnat ca "principal" la club. In cea de-a doua parte a jocului, Dan Petrescu si-a condus echipa de pe banca tehnica, insa acesta nu a putut impiedica infrangerea echipei pe care o antreneaza.