Cupa Intercontinentala merge in Argentina

0

Echipa Boca Juniors a castigat, ieri, la Yokohama, finala Cupei Intercontinentale, reusind sa invinga cu scorul de 4-2 pe AC Milan, dupa executarea loviturilor de departajare. Italienii, care erau

Echipa Boca Juniors a castigat, ieri, la Yokohama, finala Cupei Intercontinentale, reusind sa invinga cu scorul de 4-2 pe AC Milan, dupa executarea loviturilor de departajare. Italienii, care erau considerati favoriti la castigarea trofeului, au inceput foarte bine meciul si au reusit sa deschida scorul prin Tomasson, in minutul 23. In acel moment, toata lumea a crezut ca meciul s-a terminat, AC Milan fiind cunoscuta ca o echipa impotriva careia se inscrie foarte greu. Peste numai cinci minute insa, imposibilul a devenit posibil si Donnet a reusit sa egaleze. Pana la finalul meciului, cele doua echipe si-au mai trecut in cont cateva ocazii de a marca, dar pana la urma s-a ajuns la loviturile de departajare. Dupa ce reusisera sa castige Liga Campionilor tot in urma penalty-urilor, Dida fiind cel care a facut minuni in poarta lui Milan, italienii sperau intr-o reeditare a acelui succes. Jucatorii lui Carlo Ancelotti au ratat insa trei dintre loviturile de la 11 metri, prin Pirlo, Seedorf si batranul Costacurta, singurul care a marcat fiind Rui Costa. De partea cealalta, Carlos Bianchi a fost singurul fotbalist de la Boca Juniors care nu a reusit sa-l invinga pe Dida, insa esecul lui nu i-a impiedicat pe argentinieni sa cucereasca trofeul intercontinental.