Craiova si-a dat cu Stanga in dreptul

0

Mijlocasul craiovean, care n-a mai jucat un meci oficial de noua luni, n-a putut sa faca miracole cu echipa lui Sechelariu

Probabil ca multi au crezut ca. la Craiova, Universitatea va trece de Bacau ca "Sageata albastra" prin Pielestii lui Geolgau in vremea Craiovei maxima. Aveau motive: in primul rand, oaspetii capotasera lamentabil acasa cu Bistrita, drept pentru care primarul-patron Sechelariu anuntase cu tam-tam ca taie-n carne vie in ce-l priveste pe finul sau Ciocoiu si pe mereu promitatorul si neconfirmatul Raducan. La randul lor, craiovenii veneau dupa un succes la Galati, e adevarat in fata unei echipe adunate in 2-3 saptamani si revenite pe negandite in Divizia A. E drept, unii uitasera ca "otelarii" le-au pus mari probleme in repriza a doua, portarul Guso (mai mult ca sigur, titular in meciul Bosnia - Norvegia) avand interventii salvatoare. Sambata, la Craiova, gazdele au jucat mai legat in prima repriza, oaspetii s-au aparat disperati, sansa nu le-a mai suras oltenilor, neinspiratia lor ori prestatia portarului Ignatescu facand ca scorul sa ramana egal. Bacaul l-a avut pe Cursaru titular, pe Ciocoiu si Raducan rezerve, de unde se vede ca in fotbal deciziile transante tin o noapte. Craiova a mizat in mod ciudat pe centrari inalte pentru Njock, l-a introdus in teren pe neantrenatul Stanga, care nu mai jucase oficial de noua luni si venise la echipa de doua zile. In atare conditii, Badea, Stanga, Njock si Bengondo, unele dintre "cheile" lui Cartu, se aflau la primul lor joc oficial impreuna. Adaugam la asta antijocul feroce practicat de Bacau, care n-a tras un sut pe poarta in prima repriza, caruta de cartonase galbene acordate oaspetilor de Marian Salomir, inca un record stabilit de marea vedeta de carton Ciocoiu, care, intrat in repriza a doua, a fost eliminat dupa cateva minute pentru greseli elementare. Veniti multi la meci si entuziasti, chiar pe o caldura torida, desi meciul se televiza, spectatorii locali au plecat acasa dezamagiti. Anul trecut, pe vremea asta, Craiova invingea spectaculos la Bacau, fapt ce a generat o euforie de nedescris, care a disparut la fel cum aparuse. Acum, cu o echipa radical schimbata, Universitatea inca se cauta, dar are sperante. Pana la confirmarea lor, sambata seara, de pe stadionul "Ion Oblemenco", am vazut cum plecau spre casa olteni necajiti.