Ceferistii din Bucuresti si Cluj si-au impartit punctele

0

Dupa evolutia din partida cu Steaua, cand au invins cu scorul de 2-1, nimeni nu se astepta ca nou-promovata CFR Cluj sa puna probleme visiniilor. Nu mai putin de 10.000 de spectatori au fost prezenti

Dupa evolutia din partida cu Steaua, cand au invins cu scorul de 2-1, nimeni nu se astepta ca nou-promovata CFR Cluj sa puna probleme visiniilor. Nu mai putin de 10.000 de spectatori au fost prezenti la meci, acestia sosind la stadion cu o ora inainte de inceperea intalnirii pentru a fi siguri ca vor reusi sa prinda un loc. Organizatorii au spus ca niciodata in istoria recenta a clubului un meci nu a suscitat atata interes. Incurajati de suporteri, clujenii s-au aruncat inca de la inceput in atac, iar in minutul patru Vasaie trage putin pe langa poarta. Imediat a venit replica Rapidului, care si-a instalat fundasii la mijlocul terenul si a presat tot mai mult poarta lui Piglisan. Insa, contrar cursului jocului, gazdele reusesc sa deschida scorul in minutul 21, dupa o faza in care Oncica a driblat doi adversari, apoi i-a pasat lui Anca in careu, care a inscris. Iritati de tupeul clujenilor, Rapidul apasa si mai mult pe pedala de acceleratie si peste numai cinci minute reuseste egalarea. Maldarasanu ridica o minge in spatele fundasilor gazdelor, iar Niculae reia cu capul. Balonul se duce in bara, dupa care revine la atacantul giulestean care marcheaza. Partea a doua a fost mult mai animata, fiecare formatie incercand sa dea lovitura de gratie adversarilor. Finalul meciului a fost demn de un film marca Hitchcock. In minutul 88, Niculae trage din numai doi metri in portar, iar in faza urmatoare Anca, scapat singur, trimite balonul in tribune si ucide astfel sperantele clujenilor de a se impune. "CFR a aratat ca este o echipa care isi doreste sa ramana in Divizia A. Egalul in fata Rapidului ne da sperante pentru viitor. Ma bucur ca am trecut cu bine de intalnirea cu una dintre candidatele la titlu", a spus, vizibil satisfacut de rezultat, Aurel Sunda. Desi un rezultat de egalitate obtinut pe teren propriu este premiat cu cate 6 milioane de lei, patronul clujenilor, Paszkany Arpad, a hotarat sa dubleze suma, fiind incantat de prestatia elevilor lui Sunda. De partea cealalta, Razvan Lucescu a declarat: "Putea fi 4-1 sau 5-1 pentru noi, dar si 2-1 pentru ei. Sunt nemultumit de rezultat, pentru ca am venit sa castigam, dar sunt si multumit pentru ca CFR Cluj putea sa inscrie in ultimul minut. Azi nu am fost destul de proaspeti dupa ce am evoluat in zece contra Stelei", a declarat Lucescu Jr.