Carlos menţine vie speranţa Rapidului

0

Sorin Ionsorin.ion@adevarulonline.roPartida dintre Rapid şi Steaua şi-a confirmat renumele de meciul secolului. Încheiat nedecis, scor 1-1, euroderbiul românesc a arătat, prin viteza jocului şi

Sorin Ionsorin.ion@adevarulonline.ro
Partida dintre Rapid şi Steaua şi-a confirmat renumele de meciul secolului. Încheiat nedecis, scor 1-1, euroderbiul românesc a arătat, prin viteza jocului şi prin numărul fazelor de poartă, că cele două echipe nu au ajuns întâmplător în sferturile Cupei UEFA.
A fost o partidă care ar putea rivaliza cu meciurile din Liga Campionilor. Giuleştenii au trecut de nume mari din Europa, Feyenoord, Hertha, Hamburg, dar n-au fost în stare decât de meciuri nule cu FC Vaslui sau FC Argeş. Ajungând să joace din nou cu o echipă românească, alb-vişinii lui Răzvan Lucescu au arătat acelaşi fotbal ca şi în Divizia A. Apărarea a fost buimacă, Nicolae Dică rămânând de patru ori faţă în faţă cu Coman, mijlocul a fost lipsit de idei, iar atacul n-a putut schiţa nimic în faţa unui Goian de netrecut. Echipa din Ghencea a speculat foarte repede greşelile din defensiva feroviară, după numai patru minute tribunele amuţind la golul "ambasadorului" Nicoliţă. Steaua ar fi putut da lovitura în ultimul minut al actului întâi, când, la un corner, Opriţa a trimis balonul în plasă cu capul, dar centralul a anulat golul pe motiv că balonul a depăşit linia porţii în aer. Repriza a doua a găsit un Rapid mai determinat care a beneficiat de un cadou neaşteptat. În minutul 49, Ghionea a pierdut o minge în apărare, Emil Dică a tras spre poartă, mingea a trecut printre braţele lui Carlos şi a fost împinsă în plasă de Viorel Moldovan. După primirea golului, Steaua "s-a tăiat", nemaireuşind să pună în pericol poarta lui Daniel Coman. Cu atât mai mult cu cât Olăroiu a îngheţat jocul prin scoaterea unui vârf, Cristea, şi introducerea închizătorului Lovin. Totuşi, Oli a sprijinit atacul, aruncându-l în luptă pe Cristocea în locul lui Paraschiv. De partea cealaltă, Răzvan Lucescu a răspuns prompt, trimiţându-l în teren pe Burdujan în locul lui Viorel Moldovan. Rapidul a avut ultima mare ocazie de gol a meciului, atunci când Buga a tras din 8 metri, dar Carlos a respins cu piciorul de lângă bară. Deşi cele două echipe s-au pândit în ultimele minute, niciuna, nicialta nu a reuşit să dea lovitura de graţie, deşi acelaşi Buga a fost la un pas să devieze mingea în plasă în al doilea minut al prelungirilor.

Cosmin Olăroiu
Dacă mă gândesc la ocaziile avute, nu sunt mulţumit, dar şi Rapidul putea înscrie la final. Nu ştiu pentru ce ne-a fost anulat golul de 2-0. Nu sunt supărat pe nimeni, din contră, sunt fericit pentru felul cum au jucat elevii mei. Nu e calificarea jucată, totul se va decide în retur

Răzvan Lucescu
Prima repriză a fost dominată de Steaua, însă în cea de-a doua repriză a fost un alt Rapid, mai sigur pe el, mai lipsit de teamă. La pauză le-am spus jucătorilor că mai sunt încă trei reprize în care se decide calificarea şi să joace curajos în partea a doua. Este un rezultat echitabil care dă prima şansă Stelei, dar păstrează suspansul pentru meciul retur