Careu de asi in semifinalele CM de rugby

0

Franta si Anglia, cele mai bune echipe europene ale momentului, si Noua Zeelanda si Australia, "vedetele" emisferei sudice sunt cele patru echipe ramase in lupta pentru titlul mondial

Noua Zeelanda-Australia si Franta-Anglia sunt meciurile din semifinalele Campionatului Mondial de rugby care se desfasoara in Australia. Noua Zeelanda s-a calificat pentru umatoarea faza a competitiei dupa ce a trecut, mai usor decat o arata scorul, 29-9, de Africa de Sud. In meciul disputat pe Telstra Dome, Haka s-a dovedit prea puternica pentru sud-africani. "All Blaks" au avut initiativa inca de la inceputul meciului, impunand un ritm ofensiv caruia "Springboks" nu i-au putut face fata. Inaintarea neo-zeelandeza a exercitat o presiune continua atat in gramezile ordonate, cat si in aglomerari si in joc deschis, nelasand nici o sansa adversarilor. Noua Zeelanda va intalni in semifinala reprezentativa Australiei, care a trecut de Scotia cu 33 la 16. Australienii au avut emotii doar in prima repriza, la finalul careia scorul a fost egal, 9-9. In partea secunda, "Wallabies" au marcat trei eseuri, in timp ce adversarii lor au reusit numai unul. Franta a invins Irlanda cu 43-21, intr-un meci in care calificarea s-a decis in prima repriza, la finalul careia tabela arata 27-0 pentru francezi. In partea a doua, irlandezii au revenit, reusind trei eseuri, insa nu a fost suficient pentru ca francezii au mai marcat 16 pucte si vor intalni in semifinale Anglia. Chiar daca casele de pariuri ii dadeau favoriti certi, englezii s-au intrebuintat serios pentru a depasi o selectionata a Tarii Galilor extrem de motivata. La pauza, tabela arata un 10-3 naucitor pentru galezi. A doua repriza a adus pe teren o formatie a Angliei mult mai motivata care a reusit sa intoarca scorul si astfel sa se califice in semifinale, chiar daca scorul la eseuri a fost 3-1 pentru galezi. Intalnirea dintre Noua Zeelanda si Australia se va desfasura sambata, iar Franta-Anglia se va juca duminica.