Campioana a tremurat pentru un punct in fata lui Apulum

0

Desi Rapidul a fost atentionat ca formatia din orasul Unirii joaca mai bine in deplasare, campionii nu au luat in seama avertismentul, si dupa jumatate de ora s-au vazut condusi cu 2-0. Ardelenii au

Desi Rapidul a fost atentionat ca formatia din orasul Unirii joaca mai bine in deplasare, campionii nu au luat in seama avertismentul, si dupa jumatate de ora s-au vazut condusi cu 2-0. Ardelenii au inceput foarte curajos partida, si Tibor Moldovan a reusit sa perforeze de doua ori poarta lui Dolha, prima oara in minutul 21 si apoi in minutul 30. Interesant de remarcat este faptul ca ambele goluri au pornit dupa actiuni initiate pe partea stanga a Rapidului, acolo unde Godfroid, dar si Bordeanu au fost depasiti in dese randuri de adversari. Chiar daca au jucat pe teren propriu, "alb-visinii" nu au reusit sa puna reale probleme portarului Cotora, doar Badoi, scapat singur cu acesta, a tras pe centrul portii, Cotora respingand fara probleme. In partea a doua a meciului ardelenii antrenati de Sunda au facut pasul inapoi si au permis rapidistilor sa egaleze. Cele doua goluri, marcate devreme, in minutele 54 si 64 a lasat Rapidului speranta ca poate obtine chiar victoria. A doua reusita rapidista a venit din partea belgianului Godfroid, care a marcat superb dintr-o lovitura libera, lateral dreapta. Treptat, meciul a devenit din in ce mai incins, fundasul Dionisiu Bumb fiind eliminat in minutul 62, iar trei minute mai tarziu antrenorul Sunda a fost trimis in tribune pentru proteste. Pana la final, ambele formatii au avut ocazii pentru a marca, insa scorul de pe tabela de marcaj a ramas neschimbata. Chiar daca a primit doua goluri, Emilian Dolha nu se considera principalul vinovat de primirea acestora: "In acest meci Rapid a avut ghinion. Nu ma consider principalul vinovat pentru primirea golurilor, dar, cand o echipa primeste doua goluri, si portarul are partea sa de vina". De partea cealalta, autorul celor doua goluri ardelene, Tibor Moldovan, a spus ca a jucat cu foarte multa ambitie pentru ca el a fost junior la echipa visinie si spera sa se intoarca in Giulesti.