Campioana, rapusa la Cluj

0

Stelistii au confirmat si la Cluj forma slaba traversata in campionat, pierzand cu 1-0 intalnirea cu CFR. In fata unor jucatori ardeleni care au imprumutat determinarea si orgoliul antrenorului

Stelistii au confirmat si la Cluj forma slaba traversata in campionat, pierzand cu 1-0 intalnirea cu CFR. In fata unor jucatori ardeleni care au imprumutat determinarea si orgoliul antrenorului Dorinel Munteanu, ros-albastrii nu s-au regasit nici o clipa in prima parte a jocului. Gazdele au lovit inca de la inceputul partidei, atunci cand, in minutul 8, Coroian a pus latul din trei metri, reluand in poarta o centrare a lui Anca. Cu o linie ofensiva inexistenta si cu o aparare somnolenta, hartuita in permanenta pe contraatac, Steaua nu a pus prea multe probleme Clujului in prima repriza. Dupa pauza, bucurestenii s-au aruncat spre poarta lui Martin Tudor, fara insa sa-si creeze oportunitati clare de a marca. Gazdele s-au multumit sa se apere organizat si sa speculeze golurile din ce in ce mai mari din apararea campionilor. Desi presiunea Stelei s-a amplificat odata cu trecerea timpului, elevii lui Protasov au avut doar doua ocazii mai clare de gol, la sutul din unghi al lui Bostina si la lovitura de cap a lui Iacob, care a sters bara (75). Finalul a fost mai linistit decat s-ar fi putut anticipa, ros-albastrii aratand ca o echipa obosita dupa remiza smulsa la Genova. Steaua inregistreaza a doua infrangere succesiva in campionat si al treilea meci fara gol marcat, ramanand la cinci puncte in spatele liderului Dinamo.