Camerun şi Egipt, în semifinale

0

"Leii neîmblânziţi" s-au calificat cu mari emoţii Camerunul este ultima echipă calificată în semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni la fotbal, după ce a reuşit să învingă

"Leii neîmblânziţi" s-au calificat cu mari emoţii

Camerunul este ultima echipă calificată în semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni la fotbal, după ce a reuşit să învingă selecţionata Tunisiei, cu scorul de 3-2, după prelungiri. Stephane Mbia a adus calificarea "leilor neîmblânziţi", graţie reuşitei din minutul 93, tot el fiind autorul primului gol al întâlnirii, în minutul 18.

Pentru camerunezi a mai înscris Geremi, golurile tunisienilor fiind înscrise de Ben Saada şi Chikhaoui.

"Prefer să câştig cu 3-2 sau 5-4 decât cu 1-0. Este foarte greu să le explici cine ştie ce scheme tactice africanilor, pentru că toţi vor să marcheze", a explicat antrenorul Camerunului, Otto Pfister.

De cealaltă parte, Roger Lemerre a spus despre camerunezi că au reuşit să se impună deoarece au fost mai bine pregătiţi fizic, ăsta fiind şi motivul pentru care este foarte greu de jucat împotriva lor.